ABATE BERIHUN & ADDIS KEN PROJECT

12 Eylül Cumartesi, 20:30 Gümüşlük Festival Merkezi

ABATE BERIHUN & ADDIS KEN PROJECT
Bilet Al

İSRAİL / İSRAEL

Abate Berihun, Etiyopya-İsrailli caz saksafoncusu, vokalist ve yapımcıdır. Üretken bir sanatçı olarak İsrail’in önde gelen Etiyopyalı müzisyenlerinden biridir.

Aslen Addis Ababa’lı (Etiyopya) olan Berihun, çok küçük yaşlarda saksafona ilgi duymuş ve Addis Ababa Üniversitesi Müzik Okulu’na kaydoldu. Burada, Batı caz geleneği ve müziğini etkileyen en önemli iki ismin, Charlie Parker ve John Coltrane’nin albümleri burada ilk defa Berihun ile tanındı. 16 yaşındayken Etiyopya Askeri Birliği’ne katıldı. Hayatının bu dönemi altı yıl sonra, grubun otobüsü EPRDF güçleri tarafından Mengistu’nun Marksist diktatörlüğüne isyan ederek pusuya düşürüldüğünde aniden durdu. Uzun süren saldırıda grup üyelerinin çoğu öldürüldü ve Berihun iki kurşunla yaralandı.

Berihun, 1999 yılında İsrail’e ailesinin yanına döndü. Bulunduğu yeni kültüre alışma süreciyle ilgili baskılar ve mücadeleler nedeniyle İsrail’de müzik kariyerine devam ederken bazı kültürel ve finansal sıkıntılar yaşadı. İsrail’de bir müzisyen olma hayalini gerçekleştirmesi zor oldu. Bir taraftan dil engelinin olması bir taraftan yoksulluk Berihun’u, gündüzleri bir restoranda bulaşıkçı ve geceleri güvenlik görevlisi olarak çalışmaya zorunlu kıldı. Bulaşık deterjanı yüzünden parmakları yıprandı ve saksafonuyla çalışması zorlaştı.

Moshe Bar-Yuda (o zamanki TOMER STK başkanı) tarafından keşfedildikten sonra, Berihun’un profesyonel iş hayatı değişmeye başladı. Bar-Yuda, Berihun’u sanatçının performansından derinden etkilenen müzikolog Shlomo Israeli ile bir araya getirdi. Daha sonra İsrailli, Berihun’u müzikal bir işbirliği olan Ras Deshen Ensemble’ın oluşmasına yol açan caz piyanisti Yitzhak Yedid ile buluşturdu. Topluluk adını Etiyopya’daki Ras Dashen dağından alıyor ve bağımsız cazı, Etiyopya dağlık bölgelerinin müziği ile harmanlıyor.

Berihun ayrıca Ariel Zilber, Ehud Banai, Yossi Fine, Kutiman, Anat Fort, Omri Mor, Shay Zelman gibi sanatçılarla yaptığı işbirlikleri ile de tanınıyor.

Berihun’un son projesi ADDIS KEN (Amharca’da “Yeni Gün”). Piyanist Roy Mor tarafından yönetilen bu dörtlü, orijinal besteler, Etiyopya-Yahudi soul müziği ve Yahudi dualarından ilham alan eserler sunuyor. Sonuç, müzikal maceraperestlik, zengin armoniler ve içten bir blues kullanarak antik Etiyopya gelenekleri ve modern caz grubu ruhunun bir araya gelmesi.

Abate Berihun & Addis Ken Project Festival’e özel konser kaydıyla, Gümüşlük sahilde yer alan Festival Merkezi’nde tüm müzikseverler ve festival dostlarıyla beyaz perdeden buluşacak.