ALEXANDER MARKOV – KEMAN & GÜLSİN ONAY – PİYANO

10 Ağustos Cuma, 21:15 Antik Taş Ocağı

ALEXANDER MARKOV – KEMAN & GÜLSİN ONAY – PİYANO
ALEXANDER MARKOV

Uluslararası üne sahip kemancı Alexander Markov dünyanın en büyüleyici ve çok yönlü müzisyenleri arasında gösterilmektedir. İster dünyanın en büyük konser salonlarında ve uluslararası prestije sahip orkestraları eşliğinde solist olarak sahne alsın, ister bir NBA maçı devre arasında altın renkli elektro kemanı ile 25 bin kişiye çalsın, Alexander Markov her zaman dinleyicileri ile anında iletişim kurabilmeyi başarabilen bir sanatçıdır.
Sir Yehudi Menuhin, yazılarında Markov’dan bahsederken şu cümleleri kullanmıştır, “Şüphesiz ki kendisi dünyanın en görkemli ve ahenkli kemancılardan biri… Alexander Markov kesinlikle müzik severlerin hafızalarında ve viyolin virtüözleri arasında izini bırakacaktır.”
New York’da ilk resitalini 1983 yılında Carnegie Hall’da veren Markov, 1987 yılında prestijli Avery Fisher kariyer bursunu kazandı. Paganini Uluslararası Keman Yarışmasında altın madalya kazanmasının ardından Philadelphia Orkestrası, BBC Filarmoni Orkestrası, Paris Orkestrası, Montreal Senfoni Orkestrası, Budapeşte Festival Orkestrası ve Çoğunlukla Mozart Festival Orkestrası gibi dünyaca ünlü orkestralar eşliğinde solist olarak sahne aldı. Kariyeri boyunca Lorin Maazel, Charles Dutoit, Christoph Eschenbach, Franz Welser-Möst ve Ivan Fischer gibi şeflerle birlikte sahne alan Markov, Martha Argerich ve daha nice müzik dehalarıyla da aynı sahneyi paylaşmıştır.
Carnegie Hall’da verdiği en son konserleri kapalı gişe gerçekleşen Markov, önümüzdeki dönemde ABD, Avrupa, Rusya, Japonya, Orta Doğu ve Güney Amerika’da konserler vermeye hazırlanmaktadır.
Markov’un 19. yüzyıl romantik virtüöz repertuarı ‘eşi benzeri bulunmaz’ olarak adlandırılmaktadır. 24 eserden oluşan Paganini Caprices serisini tek bir resitalde çalabilen dünyadaki birkaç kemancıdan biri olan Markov, efsanevi yönetmen Bruno Monsaingeon tarafından çekilen ve uluslararası beğeni gören “Keman Sanatı” filminde de yer almıştır. Warner Classics International tarafından tüm dünyada yayımlanan 24 parçalık Paganini Caprices konser kayıtları büyük bir sansasyon yaratmış ve en çok satanlar listesine girmiştir.
2006 yılında Markov’un uzun zamandır merakla beklenen 24 parçalık Paganini Caprices DVD’sinin Warner tarafından yayımlanmasının ardından Amazon’da en çok satan klasik müzik DVD’lerinden biri olmuş, kayıtlar içinde yer alan pek çok eser Markov’un hayranları tarafından YouTube’da paylaşılmış ve milyonlarca kez izlenmiştir.
Markov’un müzikal yolculuğu klasik müzik solistliğinin de ötesine taşınır. Liseye devam ederken tanıştığı ve büyüsüne kapıldığı rock müziğini, ilk aşkı olan klasik müzik ile birleştiren Markov, “Rock Konçertosu”nu — aynı zamanda ikonik altın renkli elektro kemanının tasarımcısı olan — James V. Remington ile birlikte bestelemiştir. Daha sonra Barry Lipman tarafından üretilen, yeni ve patentli bu elektro gitar türünün tek örneği olma niteliğini taşımasının yanı sıra tamamen kendine has bir özellik olarak, en birbirine zıt uçlarda olan nazik ve yumuşak sesler ile güçlü ve dramatik sesleri birlikte üretebilmesiyle göze çarpar. Bu projenin amacını sanatçı, klasik müzik ve rock müzik dinleyicilerini bir araya getirip, normal şartlarda senfoni dinlemeyecek genç müzik severlerin ilgisini çekmek olarak ifade eder. Markov bu iki müzik disiplininin bir arada olduğu eserler bestelemeye ve orkestra, elektro keman, çok sesli koro, rock grubu gibi farklı elemanları bir araya getirmeye devam etmektedir.
Moskovada doğan Alexander Markov, keman eğitimini konser kemanisti olan babası Albert Markov’dan almıştır. Daha henüz 8 yaşındayken orkestralarla birlikte solist olarak sahne alan Markov, o zamanlardan beri babasıyla birlikte konçertolarda da çalmaktadır. Halen baba-oğul olarak sahneye çıkan ikili dünya çapında pek çok sahnede konser düzenlemeye devam etmektedir. Ailesi ile birlikte ABD’ye göç eden Markov, 1982 yılında ABD vatandaşlı olmuştur.

 

GÜLSİN ONAY

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçının birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir.

Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Kendisine 2.piyano konçertosunu ithaf eden hocası Saygun’un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. 2004 yılından bu yana, Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.