ALP ERSÖNMEZ ‘YAZISIZ’ FEAT ERİK TRUFFAZ

10 Ağustos Perşembe, 20:30 Eklisia

ALP ERSÖNMEZ ‘YAZISIZ’ FEAT ERİK TRUFFAZ
Bilet Al

Birçok projede görmeye alıştığımız, ünlülerle çalışan ve solo albümlere de imza atan müzisyen, besteci Alp Ersönmez  ‘Yazısız’ projesiyle Gümüşlük sahilinde Fransız trompetçi Erik Truffaz’la caz severlerin karşısında olacak.

ALP ERSÖNMEZ “Yazısız” feat. Erik Truffaz

MÖE, Quartet Muartet, Kangroove, Four in the Pocket, İstanbul Sessions, Wonderland gibi grupların yanı sıra Tarkan, Nil Karaibrahimgil ve Yalın’ın da uzun yıllardır bas gitaristliğini yapan Türkiye’nin en yetenekli caz müzisyenlerinden Alp Ersönmez, Bilgi Üniversitesi Caz Kompozisyonu Bölümündeki eğitiminden sonra kariyerine Erkan Oğur, Erik Truffaz, Wax Poetic, Bugge Wesseltoft, Alexandre Tassel ve Butch Morris gibi müzisyenler ve gruplarla yaptığı ortak sahne ve albüm çalışmalarıyla devam etti. 2011 yılında yayınladığı ve büyük ilgi gören ilk solo albümü  “Yazısız” albümünde bestelerinin genel havası, birbirinden ayrı ve bağımsız gibi görünen tarzların, günümüz armoni anlayışlarının sunduğu olanaklarla yorumlanması olarak tanımlanabilir. Ersönmez “Yazısız” repertuarını, Avrupa cazının zirve isimlerinden, albüme de konuk olan, Fransız trompet ustası Erik Truffaz eşliğinde Gümüşlük Caz Festivali’nde sahneleyecek.

Alp Ersönmez, bas
Erik Truffaz,  trompet
Engin Recepoğulları, tenor saksofon
Çağrı Sertel, klavye
Volkan Öktem, davul

 

Erik Truffaz

Erik Truffaz, bir saksafon sanatçısı olan babası sayesinde profesyonel müzik dünyasına erken bir giriş yaptı. Fransız trompetçi, on yaşındayken, babasının dans grubunda sahne almaya başladı. Truffaz, 16 yaşına kadar bölgedeki diğer gruplarla birlikte çalıştı ve bu dönemde Miles Davis’in “Kind of Blue” albümüyle tanıştı. Büyük caz trompetçisinin müziğinden aldığı ilhamla, öğrenmeye olan tutkusu ve kendini geliştirme isteğiyle İsviçre’nin Cenevre Konservatuarına girerek burada öğrenci oldu.

Truffaz’ın repertuarı Mozart ve Verdi’nin eserleriyle genişledi ve Orchester de Suisse Romande’nin bir parçası olarak icralarda bulunmaya başladı. Sanatçı, Orange adlı bir grup kurmadan önce cover gruplarla çaldı. Grup, Truffaz’ın besteleri üzerinde yoğunlaştı. Üyeleri arasında bir trompetçi olarak gelişmekte olan Truffaz’la birlikte çalan davulcu Marc Erbetta da bulunuyordu.

Truffaz’ın caz füzyonu konusundaki yeteneği, Fransız, Concours National de la Defense (Milli Savunma Yarışması) jürisinin ilgisiyle karşılandı ve sanatçı, 1991’de her müzisyenin imrendiği caz ödülü olan Prix Special ile ödüllendirildi. Üç yılın ardından Nina Valeria’nın ayrılmasıyla grubun lideri oldu. 1991’de Montreux Caz Festivali sahnesinde üç kez yer aldı. 1994’den başlayarak iki yıl boyunca ProHelvetia Vakfı tarafından sağlanan fonlarla Avrupa, Rusya ve Brezilya’yı dolaştı. 

Erik Truffaz received an early introduction into the world of a professional musician, thanks to his saxophone-playing dad. When he was ten years old, the French trumpeter began performing in his father’s dance band. As he grew older, Truffaz performed with other bands in the region until he was 16 and heard Kind of Blue by Miles Davis. The great jazz trumpeter’s music inspired him to learn more, and he set off for Switzerland’s Geneva Conservatoire, where he became a student.

Truffaz’s repertoire expanded to works by Mozart and Verdi, and he performed as part of Orchestre de Suisse Romande. He also played in cover bands before establishing a group called Orange. The band concentrated on Truffaz’s compositions. Among its members was Marc Erbetta, a drummer who continued to play with Truffaz as the trumpeter evolved.

Truffaz’s jazz fusion artistry led France’s Jury du Concours National de la Defense to bestow upon him the 1991 Prix Special, that country’s coveted jazz award. Within three years, he became a leader with the release of Nina Valeria. In 1991, he made the first of his three appearances on the stage of the Montreux Jazz Festival. For two years beginning in 1994, he toured Europe, Russia, and Brazil, thanks to funds bestowed by the ProHelvetia Foundation.