CYPRIEN KATSARIS – PIYANO

12 Ağustos Pazar, 21:15 Antik Taş Ocağı

CYPRIEN KATSARIS – PIYANO
CYPRIEN KATSARIS

Fransız-Kıbrıs asıllı piyanist ve besteci Cyprien Katsaris, 5 Mayıs 1951 yılında Marsilya’da doğdu. Piyano çalmaya dört yaşındayken Kamerun’da başladı. İlk piyano eğitmeni Marie-Gabrielle Louwese’dir.

Aline van Barentzen ve Monique de la Bruchollerie’den piyano, René Leroy ve Jean Hubeau’dan ise oda müziği eğitimi aldığı. Paris Konservatuvarını her iki branşda da birincilikle tamamladı. 1977 yılında Bratislava’da UNESCO tarafından düzenlenen Uluslararası Genç Yorumcular Platformunda ve 1974 yılında Versailles’de düzenlenen Uluslararası Cziffra Yarışmasında birincilikler elde etmesinin yanı sıra, 1972 yılında düzenlenen Uluslararası Kraliçe Elisabeth Yarışmasında ödül sahibi olan tek batı Avrupalı oldu. Ayrıca, 1970 yılında Albert Roussel Vakfı ve 1972 yılında ise Alex de Vries Vakfı ödüllerine de layık görüldü. İlk konserini, 8 Mayıs 1966’da Paris’deki Théâtre des Champs-Elysées’de gerçekleşen genç müzisyenlere yönelik “Müziğin Krallığı” isimli yarışmada veren sanatçı bu konserde “Şövalye” nişanıyla yer aldı. Bu konserde, Franz Listz’in bestesi olan Hungarian Fantasy isimli eseri, şef René-Pierre Chouteau’nun yönetiminde ve d’Ile-de-France Senfoni Orkestrasının eşliğinde seslendirdi.

Uluslararası tanınırlıktaki etkileyici kariyeri boyunca The Berlin Philharmonic, Staatskapelle Dresden, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, SWR Symphony Orchestra, Vienna Chamber Orchestra, Cleveland Orchestra, National Symphony Orchestra Washington D.C., Detroit Symphony, Orchestre Symphonique de Montréal, Toronto Symphony, The City of Birmingham Symphony Orchestra, The Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Residenz Orchestra Den Haag, Brabant Orchestra, The NHK Symphony Orchestra (Tokyo), Japan Philharmonic Orchestra, Korean Chamber Orchestra, Moscow Philharmonic Orchestra, St. Petersburg Symphony Orchestra, Helsinki Philharmonic Orchestra, Tapiola Sinfonietta, Bucharest George Enescu Philharmonic Orchestra, Milan RAI Symphony Orchestra, Orchestre de la Suisse Romande, Chamber Orchestra of Europe, The Oxford Philomusica, The Auckland Philharmonia ve hem ilk konserlerinde hem de sonrasında beraber çıktıkları turne esnasında solistliğini yaptığı The City of Mexico Philharmonic Orchestra gibi dünyaca öneme sahip orkestralar ile birlikte sahne aldı. Bu orkestralara ek olarak Leonard Bernstein, Mstislav Rostropovich, Sir Neville Marriner, Sir Simon Rattle, Myung Whun Chung, Christoph von Dohnányi, Charles Dutoit, Antal Doráti, Ivan Fischer, Nikolaus Harnoncourt, Kent Nagano, James Conlon, Sir Charles Mackerras, Rudolf Barshai, Sandor Végh, Vladimir Fedoseyev, Jukka-Pekka Saraste, Leif Segerstam, Dmitri Kitajenko, Andrey Boreyko, Christopher Warren-Green, Zdenek Mácal, Xian Zhang, Paul Mann, Marios Papadopoulos gibi dünyaca ünlü şefler ile birlikte sahne aldı. 1986 yılında Stuttgart Chamber Orchestra ile birlikte, ünlü şef Karl Münchinger’in jübile konserinde Haydn’ın D major Concerto’sunu seslendirmek üzere özel olarak kendisi tarafından davet edildi.

Sanatçı, solist olarak gösterdiği performanslara ek olarak Amerika, Avrupa ve Japonya’da verdikleri konserlerde hem dinleyicilerden hem de eleştirmenlerden çok olumlu yorumlar alan Katsaris Piyano Quintet’in de kurucusudur.

Katsaris’in kayıtları kariyeri boyunca Teldec, Sony Classical, EMI, Deutsche Grammophon, BMG-RCA, Decca, Pavane firmaları tarafından yayımlanmış olup, artık tüm kayıtları, kendi plak şirketi olan PIANO 21 tarafından yayımlanmaktadır.

Katsaris’in diskografisinde Franz Liszt Chamber Orchestra ile birlikte Bach Konçertoları, Eliahu Inbal yönetimindeki Philharmonia Orkestrası eşliğinde Brahms’ın 2. Konçertosu, zamanında müzik direktörlüğünü de yaptığı, Kurt Masur yönetimindeki Leipzig Gewandhaus Orkestrası ile birlikte Mendelssohn’un her iki Konçertosu, Yoon K. Lee ve Salzburger Kammerphilharmonie eşliğinde seslendirilip Salzburg ve Viyana’da canlı olarak kaydedilen Mozart’ın bütün Konçertoları gibi piyano ve orkestranın birlikte seslendirmesi için bestelenmiş eserler olmasının yanı sıra gelmiş geçmiş en büyük bestecilerin solo çalışmaları da yer almaktadır.

Standart repertuvarın yanı sıra Katsaris, Eugene Ormandy ve Philadelphia Orkestrası eşliğinde Macar stili ile Liszt/Tchaikovsky Konçertosu, Beethoven’ın kendi bale eseri olan The Creatures of Prometheus için yine kendisinin hazırladığı piyano aranjmanı ve Mezzo Brigitte Fassbaender ve Tenor Thomas Moser eşliğinde Gustav Mahler’in Das Lied von der Erde isimli eserinin orijinal piyano versiyonu gibi uzun zamandır unutulmuş eserleri de seslendirmiş ve kaydetmiştir.

1992 yılında, NHK isimli Japon televizyon kanalı Katsaris ile birlikte, Frédéric Chopin’i konu alan ve içerisinde Katsaris’in performanslarının yanı sıra masterclasslarının da dahil olduğu, 13 bölümden oluşan bir seri çekmiştir. Frédéric Chopin’in 150. ölüm yıldönümü olan 17 Ekim 1999’da, dünyaca ünlü Carnegie Hall’da verdiği konserinde Chopin’e ithafen bestelediği resitalini seslendiren Katsaris, dinleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Mozart’ın 250. doğum günü olan 27 Ocak 2006’da, Thomas Fey tarafından kurulan ve yönetilen Mozart Orchestra Mannheim’in açılış konserinde solist olarak sahne aldı. Yine 2006 yılının Mart ayında, Franz Liszt’in kendinin de yaşarken ders verdiği Weimar’daki evinde, Liszt’in en son dersini verdiği 1886 yılından bu yana ilk masterclass veren piyanist olmuştur. Ağustos 2008’de, Pekin’de düzenlenen Olimpiyatlar kapsamında Ulusal Performans Sanatları Merkezinde, iki konser vermesi için Pekin’e davet edilmiştir. Cui Shiguang tarafından, on piyano ve orkestra için bestelenen konçertonun aynı zamanda dünya prömiyeri olan konser esnasında çok eski bir Yunan melodisi üzerine doğaçlama yapan Katsaris, bu melodiye geleneksel Çin melodilerini de ekleyerek Olimpiyatların evrenselliğine övgüde bulunmuştur.

İki ünlü film yönetmeni, Claude Chabrol ve Oscar ödüllü François Reichenbach, Katsaris’in canlı konser performanslarını içeren filmler çekmişlerdir.

Cyprien Katsaris’in yer aldığı kitaplar: The Great Pianists: From Mozart to the Present, The New Grove Dictionary of Music and Musicians, Die Musik in Geschichte und Gegenwart: Allgemeine Enzyklopädie der Music (MGG), Baker’s Biographical Dictionary of Musicians, Harenberg Klaviermusikführer: 600 Werke von Barock bis zur Gegenwart, David Dubal’ın kaleme aldığı The Art of the Piano: Its Performers, Literature and Recordings.

Cyprien Katsaris’in jüri üyesi olarak yer aldığı uluslararası yarışmalar: Chopin (Varşova 1990), Liszt (Utrecht 1996), Vendôme Ödülü (Paris 2000), Marguerite Long – Jacques Thibaud (Paris 2001), Beethoven (Bonn 2005), Giorgos Thymis (Selanik 2011) ve Scriabin (Moskova 2012).

Katsaris ayrıca New York’da yer alan Mannes College of Music, Toronto Üniversitesi, Mozarteum University Salzburg, Meksiko’da yer alan Sanat Akademisi, Hong-Kong’da yer alan Sahne Sanatları Akademisi, the Royal Conservatory of The Hague, Şanghay’da yer alan Müzik Konservatuvarında masterclass eğitimi vermiştir. Bunun yanı sıra, 1977 ile 2007 yılları arasında Lüksemburg’da gerçekleşen Uluslararası Echternach Festivalinde Sanat Yönetmenliği görevini üstlenmiştir.

Katsaris’in çalışmaları 1997 yılında “Artist of UNESCO for Peace”, 2009 yılında “Commandeur de l’Ordre de Mérite du Grand-Duché de Luxembourg”, 2011 yılında “Nemitsas Prize”, 2000 yılında “Knight of the Order of Arts and Letters”, 2001 yılında “Médaille Vermeil de la Ville de Paris” unvan ve ödüllerine layık görülmüştür. Katsaris ayrıca “Association of Artists for Peace” üyesi ve “Lisztomanias International”ın onursal başkanıdır.