DENİZ ŞENSOY, CAN ÇAKMUR, JAMAL ALİYEV

31 Ağustos Pazartesi, 21:00 ANTİK TAŞ OCAĞI

DENİZ ŞENSOY, CAN ÇAKMUR, JAMAL ALİYEV
Bilet Al

Turkiye / Turkey

Deniz Şensoy (Keman/Violin)

Can Çakmur (Piyano/Piano)

Jamal Aliyev (Viyolonsel/Cello)

Rachmaninoff – Trio élégiaque No. 1 in G minor

Schumann – Piano Trio No.1, Op.63

 

Deniz Şensoy

2000 yılında Adana’da doğan Deniz Şensoy, keman eğitimine 2006 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Daniya Kainova ile başlamış ve Prof. Irine Iashvili ile devam etmiştir. Slava Kainov ile oda müziği çalışmalarına katılmış, yurtiçinde ve yurt dışında pek çok solo ve oda müziği konserleri olmuştur. İlk orkestra konserini 8 yaşında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile vermiştir. 2018 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi’nden Rasim Bağırov’un öğrencisi olarak mezun olmuştur.

Deniz Şensoy, 13. Uluslararası Mimar Sinan Genç Müzisyenler Müzik Yarışması’nda birincilik, Gülden Turalı 4. Ulusal Keman Yarışması’nda üçüncülük ödülü almıştır. Paul Hindemith 4. Uluslararası Müzik Yarışması ve Andrea Postacchini 24. Uluslararası Keman Yarışması finalistlerinden olan Deniz, Sırbistan ve Fransa’da düzenlenen Uluslararası Müzik Yarışmalarında solo ve oda müziği kategorilerinde birincilik ödülüne, Slovakya’da düzenlenen 16. Bohdan Warchal ‘Talents for Europe’ Müzik Yarışmasında ikincilik ödülüne layık görülmüştür. 2019 yılında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından verilen ‘Yarının Kadın Yıldızları’ ödülünü kazandı.

 

Can Çakmur

Piyanist Can Çakmur 2018 yılında Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması ve 2017 yılında Uluslararası İskoç Piyano yarışması birincisi ve Hamamatsu Yarışması Oda Müziği Ödülü kazananıdır. Bugüne kadar Tokyo Filarmoni, Tokyo Senfoni, İskoç Kraliyet Orkestrası gibi orkestralar eşliğinde Wigmore Hall, Salle Cortot, Tokyo Opera City gibi konser salonlarında sahneye çıkmıştır.2019 yılında BIS firmasından yayımlanın ilk SACD kayıdı Diapason, ResMusica gibi dergilerden 5 yıldızlı ve Pizzicato dergisinden 5 yıldız üstü Supersonic eleştiriler aldı. Bu albüm Ocak ayında International Classical Music Awards çerçevesinde yılın solo albümü seçildi. Ekim yında yine BIS etiketiyle Liszt’in Schubert’in Schwanengesang şarkı dizisi uyarlamaları ve 4 Valses Oublieés eserlerini içeren ikinci albümü piyasaya sürülecektir.1997 yılında doğan Can Çakmur, piyanoya Leyla Bekensir ve Ayşe Kaptan ile başladı. 2009-2015 yılları arasında Türkiye’de Emre Şen ile çalıştı. Bu dönemde Jun Kanno ve Marcella Crudeli ile çalışmalarının onun müzikal gelişiminde büyük bir etkisi oldu. Çakmur, 2012 yılından itibaren aralarında Alan Weiss, Arie Vardi, Claudio Martinez-Mehner, Leslie Howard ve Robert Levin’in de bulunduğu pek çok değerli sanatçıyla çalışma imkânı buldu. Çakmur aynı zamanda Liechtenstein Uluslararsı Müzik Akademisi’nden burs almakta ve akademi tarafından sunulan aktivitelere düzenli olarak katılmaktadır. Şu anda eğitimine Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar’da Grigory Gruzman ve Belçika’da Diane Andersen ile devam etmektedir.TÜPRAŞ tarafından desteklenen Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler’in bir parçası olan Can Çakmur, bu çerçevede kendisine sağlanan kuyruklu piyanoda çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Jamal Aliyev

1993 doğumlu Jamal Aliyev, 2017 yılında dünyaca ünlü BBC Proms Festivali’nde BBC Konser Orkestrası ile birlikte Londra’daki 8 bin kişilik Royal Albert Hall’da ilk defa sahne aldı. Arts Club-Sir Karl Jenkins Müzik Ödülü’nü kazandı ve Genç Klasik Sanatçılar Vakfı’nın (Young Classical Artists Trust) temsili sanatçısı seçildi. Champs Hill müzik yapım şirketinden (Champs Hill Records) çıkan “Russian Matters” isimli ilk CD kaydını piyanist Anna Fedorova ile yaptı ve eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar aldı.

Gelecek programları arasında, Atheneum’da düzenlenen Medici TV’de canlı yayınlanacak George Enescu Festivali kapsamında iki konçerto performansı yer alıyor. Diğer taraftan Sir Karl Jenkins’in kendisine özel yazdığı ve orkestra ile beraber sahne alacağı yeni eserin prömiyerini İngiltere’nin çeşitli festivallerinde yapacak. Diğer projeleri arasında Classic FM, Warner Classics ve Fazıl Say ile beraber Avusturya’da çıkartacağı ve “Four Cities” sonatının da yer alacağı bir albüm çalışması var.