DEREK GRIPPER – GUITAR

Toprak Ev

DEREK GRIPPER – GUITAR
Bilet Al

Mali kora sanatçısı Toumani Diabate’nin olağanüstü karmaşık kora bestelerini, orijinal icraların tek bir notasını atlamadan altı telli gitarda çalmasıyla müzik dünyasında ses getiren, sadece Afrika değil, dünya müziği konusunda çok geniş bir repertuar ve inceleme sahibi olan Güney Afrikalı büyük gitar virtüözü Derek Gripper, Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev’de gitar meraklılarıyla buluşacak.

Derek Gripper

Güney Afrikalı Derek Gripper altı yaşındayken müzik eğitimine kemanla başladı. On üç yıl klasik müzik okuduktan sonra ilham kaynağını daha uzaklarda aramaya başladı. Arayışında Hindistan’a gelip ülkenin güneyindeki geleneksel karnatik müziği okumaya başladı. Döndükten sonra gitara odaklayarak bu çalgı için yeni yollar bulmaya çalıştı. Olivier Messiaen’ın çok katmanlı müziğine, Steve Reich’in Afrika’dan etkilenmiş yapısallığı kadar da J.S. Bach’ın müziğinin gitar için uyarlamalarına ilgi duydu. Sanatçı bu sırada Cape Town’lı caz trompetçisi Alex van Heerden ile tanışınca yaptığı araştırmaları Güney Afrika’nın müziğinde yeni yollar bulmak için kullanılabileceğini anladı.

Güney Afrika müziğinin manzarasını yeniden biçimleyen birçok çığır açan albümler özellikle/ekseriyetle Alex van Heerden ile yaptığı düşsel Sagtevlei albümünden sonra Derek, başka bestecilerin müziğini icraatlarına dahil etmeye başladı. Gripper’in “zamanımızın Heitor Villa Lobos’u” dediği Brezilyalı Egberto Gismonti’nin müziğine duyduğu heyecanından, müzisyenin gitar müziğini uyarlama projesi doğdu. Derek Gripper’in Egberto Gismonti’nin müziğinin kaydı olan The Sound of Water adlı albüm 2012’de Güney Afrika Müzik Ödülü için yılın en iyi klasik ve enstrümantal albümü olmaya aday gösterilmişti. 2009’da Derek’e Batı Afrika’da çalınan 21 telli bir arp-lavta olan kora hediye edildi.

Geleneksel Mali kora bestelerini öğrenerek çalgının, çalma tekniklerini araştırmaya başladıktan iki yıl sonra büyük bir buluş yaptı: İspanyol rönesans lavta (vihuela)’nın basit dokusal dilini kullanarak büyük Mali kora sanatçısı Toumani Diabate’nin olağanüstü karmaşık kora bestelerini, orijinal icraların tek bir notasını atlamadan altı telli gitarda çalmayı başardı. Derek Gripper’in, Afrika’nın en büyük müzisyenlerinin eserlerinin uyarlamalarını temel alarak bir Afrika klasik gitar repertuarı yaratma projesi giderek büyüyen üstün bir Afrika Gitar uyarlamaları derlemesine dönüşüp, gitara yeni ve heyecan verici bir hayat kattı. 2012 yılında Derek Gripper’in solo gitar için Mali müziği kaydı olan “One Night on Earth: Music from the Strings of Mali” (“Yeryüzünde bir Gece: Mali Tellilerinden Müzik”) çıktı.

Derek Gripper Hollanda, Danimarka, İngiltere ve İrlanda, İsveç Almanya, İsviçre, Brezilya, Hindistan, Namibiya, Zimbabve ve Güney Afrika’nın her yerinde solo konserler verdi. Xhosa icon Madosini, tabla ustadı Udai Mazumdar, Güney Afrikalı trompetçi/besteci Alex van Heerden, Güney Afrikalı kontrbasçı Brydon Bolton, spontane çello ve performans sanatçısı Francois LeRoux (TheHa!Man), Güney Afrikalı trompetçi Marcus Wyatt, Gallerli gitarist Gerard Cousins, ve sekiz telli gitar çalan İrlandalı Redmond O’Toole gibi isimlerle çalıştı. Derek Gripper eğitilmiş bir Montessori öğretmenidir. 2006 yılından beri Montessori yöntemlerini temel alan bir gitar eğitim yöntemi geliştirmektedir. Montessori Gitar Metodu artık atölyelerde, kitaplarda ve nota ile eğitici malzemelerin özgün dizilerinde sunulmaktadır.

South African guitarist Derek Gripper released his ninth album, One Night on Earth: Music from the Strings of Mali, late in 2012. Recorded at an all-night session the album magically conjures anew a centuries-old ancient African musical heritage, interpreting kora compositions (21 string harp) on solo guitar, a feat which classical guitar legend John Williams said he thought was “absolutely impossible until I heard Derek Gripper do it.” When Kora maestro Toumani Diabate heard these recordings he asked his producer Lucy Duran to confirm that she had actually seen one person play this music on just one guitar. He immediately invited Derek to collaborate with him in Mali, an invitation which saw Derek performing at the Acoustik Festival Bamako in early 2016, the first international festival held in Mali since 2012. The UK’s top world music  publication, Songlines, called One Night on Earth ”a staggering achievement,” and selected the recording as a Top of the World album in 2013. Derek’s “guitar has found the Kora-playing spirit, he captures the magic bound up in the way it is played”, says Williams, who invited Derek back a second time to collaborate in “The John Williams Series” at London’s Globe Theatre in June 2015 where the two musicians performed duets based on Diabate’s kora works. Libraries on Fire, a new record of kora compositions has just been completed, exploring kora duets on solo guitar. The Kronos Quartet have also premiered one of Derek’s arrangements for string quartet, continuing Derek’s work to bring “African guitar into the classical mainstream.” (Evening Standard)

“Gripper has cracked it…his playing has a depthless beauty, which does full justice to the complexity of Toumani’s compositions. To do so without any hint of the music being dumbed down is a staggering achievement on solo guitar.” [Nigel Williamson, Songlines Magazine] “More than a labour of love, Gripper has brought a new purity to the dream-like improvisatory nature of these compositions. My recording of the year, so far!” [Tim Panting, Classical Guitar Magazine] ”The result is astounding, not just for its technical brilliance, but its musicality. Gripper executes these pieces with the precision and attention to detail one might expect from a great classical musician…It’s hard to imagine a more impressive and passionate rendering of Malian music on classical guitar.” [Banning Eyre, Afropop Worldwide] “A true synthesis and a great album.” [Ian Kearey, fRoots]