DİLBAĞ TOKAY & EREN LEVENDOĞLU

29 Temmuz Cumartesi, 21:15 Taş Ocağı

DİLBAĞ TOKAY & EREN LEVENDOĞLU
Bilet Al

“CelloPianoDuo” ile başarılı bir grafik sergileyen, çıkardıkları “Turkish Music for Cello and Piano” isimli albümle “Mikrop Gramofon Kayıt Ödülü”ne layık görülen Viyolonselci Dilbağ Tokay, Festivalin yaratıcısı ve sanat yönetmeni Piyanist Eren Levendoğlu ile festival sahnesinde yer alacak.

Konser Programı / Concert Programme

Saint Saens
‘Allegro Appassionato’ Op. 43 

Mendelssohn
Lied Ohne Worte in D Major Op.119

Ludwig van Beethoven
Sonata in G minor, Opus 5 No. 2

  1. Adagio Sostenuto E Espressivo – Attacca
  2. Allegro Molto Piu Tosto Presto
  3. Rondo. Allegro

ARA / INTERVAL

Gabriel Fauré
Elegie in C minor, Op. 24

Johannes Brahms
Cello Sonata No.1 in e minor Op.38

  1. Allegro non troppo
  2. Allegretto quasi Menuetto
  3. Allegro

 

DİLBAĞ TOKAY

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarında Reşit Erzin’le başladığı viyolonsel eğitimini, 2008 yılında yine aynı konservatuarın Sanatta Yeterlik programından mezun olarak tamamladı. Çeşitli uzmanlık kurslarında M. Khomitzer, N. Ullner, F. Berthold ve A. Rudin ile çalışan Tokay, piyanist Emine Serdaroğlu ile kurdukları viyolonsel-piyano ikilisi “CelloPianoDuo” ile yurtiçi ve yurtdışında konserler vermektedir. Sanatçı, CelloPianoDuo ile Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan “Turkish Music for Cello and Piano” isimli, dünya devi NAXOS’dan çıkmış CD’si ile 2016 Donizetti Klasik Müzik Ödüllerinde “Mikrop Gramofon Kayıt Ödülü”ne layık görülmüştür. Tokay, konserlerinin yanı sıra Brezilya, Suriye, Adana, Eskişehir ve İstanbul’da masterclasslar verdi, İtalya ve Bulgaristan’daki yarışmalara jüri üyesi olarak davet edildi. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarında öğretim üyesi olan Dilbağ Tokay’ın eğitmen olarak aldığı ödüller arasında, 2015 yılında Bulgaristan ve İtalya’dan aldığı “En İyi Eğitmen” ödüllerinin yanı sıra, 2006 yılında Hırvatistan’da 6. Uluslararası Antonio Janigro Viyolonsel Yarışmasında “En Başarılı Hoca Ödülü” , 2007-2015 yıllarında

Bulgaristan’da Uluslararası Alman ve Avusturya Müziği Yarışmasında “Yüksek Eğitmen Ödülü”, 2007 yılında İtalya’da 17. Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışmasında “Hocalık Erdem Ödülü”, 2010 yılında ise Andante Dergisi Klasik Müzik Ödüllerinde “Yılın Müzik Eğitmeni” ödülleri yer almaktadır.

 

EREN LEVENDOĞLU

Eren Levendoğlu, 1977 yılında Londra’da doğdu. Müzik eğitimine, 6 yaşındayken Zimbabwe’nin başkenti Harare’de başladı. 12 yıl yaşadığı bu ülkede, katıldığı müzik festivallerinde birçok birincilik ödülünün de sahibi oldu. Sanatçıya, 15 yaşına geldiğinde eğitimini İngiltere’deki Kraliyet Okullarında sürdürmesi için ABRSM tarafından burs sunuldu. 1986’da Cape Town Üniversitesi Müzik Bölümü, Levendoğlu’nu piyanodaki üstün performansı nedeniyle tam bursla ödüllendirdi. Cape Town’da Graham Fitch ile çalışan Eren Levendoğlu, burada Lazar Berman’ın ustalık sınıfında yer aldı; 1999 yılında Guildhall School of Music and Drama’da piyano diploma eğitimini tamamlamak için Londra’ya taşındı. Sanatçı burada Prof. Ronan O’Hora, Prof. Paul Roberts and Prof. Artur Pizarro ile çalıştı. Eren Levendoğlu, 2003 yılında Türkiye’ye yerleşti. Türkiye ve Zimbabwe’de solo ve topluluk çalışmalarını sürdüren Levendoğlu, 2016 yılında Harare Uluslararası Sanat Festivalinde performans sergiledi. Gürcü kemancı Nana Jashvili ve Rus Valery Oistrakh gibi müzisyenlerle birlikte sahne alan sanatçı, Türk perküsyoncu Bülent Öcal, keman sanatçısı Cihat Aşkın ve piyanist Gülsin Onay’la da performanslar sergiledi. Eren Levendoğlu, Türkiye’de Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali ve Gümüşlük Festival Akademisinin sanat yönetmeni ve kurucusudur.

Eren Levendoglu was born in London in 1977. She began her musical education in Harare at the age of 6. During her 12 years in Zimbabwe she won many first prizes at the Annual Music Festival. At the age of 15, she was offered a bursary by the ABRSM to pursue her studies at the Royal Schools in the UK. She was awarded a full bursary in 1996 for her studies in piano performance at the Cape Town University Music Department. In Cape Town she studied with Graham Fitch, and took part in masterclasses with Lazar Berman. In 1999 she moved to London to complete her degree in Piano Performance at the Guildhall School of Music and Drama. She studied here with professors Ronan O’Hora, Paul Roberts and Artur Pizarro.

Eren moved to Turkey in 2003. Eren performs in solo and ensemble settings in Turkey and Zimbabwe, performing most recently in 2016 at the Harare International Festival of the Arts. She has performed in ensemble together with musicians including Georgian violinist Nana Jashvili and Russian Valery Oistrakh. She has performed also with Turkish percussionist Bulent Ocal, violinist Cihat Askin and pianist Gulsin Onay. Eren is the Artistic Director and the founder of the Gumusluk International Classical Music Festival and Gumusluk Festival Academy in Turkey.