EGBERTO GISMONTI – GUITAR

Toprak Ev

EGBERTO GISMONTI – GUITAR
Bilet Al

“Brezilya kültürü, benim müziğimin temel kaynağı ve pınarıdır” sözüyle kendini ifade eden dünyanın en iyi gitaristleri arasında gösterilen büyük gitar virtüözü Egberto Gismonti, festival sahnesinde, Toprak Ev’de gitar tutkunlarına unutulmaz bir resital verecek.

Egberto Gismonti

Hem gitar hem de piyanoda bir virtüöz olan Egberto Gismonti, Brezilya yerli halkının gelenesel müziği ve klasik müzik dünyasında, öncüsü Heitor Villa-Lobos’un açtığı yolda eserler veren bir sanatçı olmakla birlikte usta bir doğaçlamacıdır da. Gismonti’nin, gitar klavyesini, piyano klavyesi kullanır gibi rahat kullandığı söylenir, bu da birden fazla kişinin aynı anda çaldığı izlenimi yaratır. Onun, çarpıcı tekniği neredeyse bir orkestranın tüm renklerini içinde barındırır.

Gismonti, 1947’de Rio de Janeiro eyaletinde yer alan Carmo kentinde, müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunda piyano ile başlayan ilk derslerinin ardından gitar eğitimine de yönelen sanatçı, daha sonra Paris’te Webern’in öğrencisi Jean Barraqué ve efsanevi Nadia Boulanger’la beste, orkestrasyon ve analiz çalışmalarını sürdürdü. Boulanger’dan aldığı eğitimin son gününde kendisine bir nasihat veren hocası “müziğinde biraz daha sorumsuz olabilirsin, kendine güven ve kuralları yık” dedi. Sanatçının gelişimindeki kritik bir aşama, Amazon yağmur ormanlarının yerli halkları ve müzikleri ile olan karşılaşması oldu: Araştırmaları ve bu dönemde tanıştığı kişiler, müzik dili ile ilgili ifade imkânları konusundaki düşüncelerini değiştirdi ve çalışmalarını günümüze değin etkilemeye devam etti.

The Cambridge Companion to the Guitar adlı yayın, Gismonti’nin 1977’de perküsyoncu Nana Vasconcelos işbirliği ile ECM’den çıkan ilk albümü “Dança das Cabeças”dan övgüyle bahseder: “dokusu ve stillerindeki ham yoğunlukla yerli Brezilya müzikleri, popüler samba ve bossa icralarından oldukça farklı ve daha çeşitli olduğunu ortaya koyar”. Gismonti’nin, Vasconcelos ile yaptığı çalışmalara ek olarak, ECM ile ilgili diğer önemli işbirliği, Magico, Folk Songs ve Magico: Carta de Amor adlı albümlerde birlikte yer aldığı Jan Garbarek (saksofon) ve Charlie Haden (bas) ile trio çalışmalarını içerir.

Gismonti’nin 2009’da yayınlanan Saudacoes adlı albümünde yer alan Sertoes Veredas isimli yapıta biçilen bir alt başlık neredeyse sanatçının bugüne kadar ki tüm sanat çalışmalarının bir mottosu olabilir: “tribute to miscegenation” (çev. Irkların melezleşmesine övgü). Bu parça Villa-Lobos’a, Stravinsky’ye, Bach’a, Xingu Kızılderililerinin dans ritüellerine ve benzerlerine atıfta bulunan Gismonti’nin müzikal dili hakkında indikatör niteliğindedir.

A virtuoso on both guitar and piano, Egberto Gismonti has created a body of work that stand at the crossroads of his native Brazil’s folk tradition and the world of classical music, in a way which echoes his predecessor Heitor Villa-Lobos. He is also a masterful improviser. Gismonti has been described as approaching the fretboard as though it were a keyboard, often creating the impression of more than one player. His blazing technique is capable of summoning up an almost orchestral palette of colours.

Gismonti was born into a musical family in Carmo (Rio de Janeiro state) in 1947. After first studying the piano, he took up the guitar in his teens. He went on to study composition, orchestration and analysis in Paris under Webern’s pupil, Jean Barraqué, and the legendary Nadia Boulanger. On his last day as Boulanger’s student, she told him to “be a little irresponsible in [his] music, just trust and break the rules”. A critical stage in his development was his encounter with the indigenous peoples of the Amazon rain forest and their music: his researches, and human encounters, changed his view of the expressive possibilities of musical language and continue to fertilise his work to this day.

The Cambridge Companion to the Guitar praised his landmark ECM debut, Dança das Cabeças (1977) – a collaboration with percussionist Nana Vasconcelos – for its “raw intensity of textures and styles [which] reveals an indigenous Brazilian musical world quite different, and more varied, than what one might infer from popular samba and bossa renditions”. In addition to his work with Vasconcelos, other key collaborations on ECM have included the trio work with Jan Garbarek (saxophone) and Charlie Haden (bass), which has yielded three albums, MagicoFolk Songs and Magico: Carta de Amor.

The subtitle to Gismonti’s Sertoes Veredas (from his 2009 release, Saudaçöes) might almost stand as a motto for his whole oeuvre: “tribute to miscegenation”. This piece gives some indication of the musical languages Gismonti has made his own, referring as it does to Villa-Lobos, Stravinsky, Bach, the dance rituals of the Xingu Indians and more.