ERDEM SÖKMEN & HASAN METEN – GUITAR DUO

Toprak Ev

ERDEM SÖKMEN & HASAN METEN – GUITAR DUO
Bilet Al

Türkiye’nin kuşkusuz en iyi gitaristlerinden ve gitar eğitmenlerinden biri olarak kabul gören Erdem Sökmen, festivalin Gümüşlük sahilinde yer alan Toprak Ev’inde gitarist Hasan Meten’le bir araya gelecek.

Erdem Sökmen

Türkiye’nin kuşkusuz en iyi gitaristlerinden Erdem Sökmen, icracılığın yanı sıra iyi bir de eğitmendir. Erdem Sökmen, 1957 yılında İstanbul’da doğdu. İlk gitar derslerine Raffi Arslanyan ile başladı. Gitar çalışmalarını sürdürürken Okan Demiriş’ten solfej ve armoni dersleri aldı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarında kompozisyon bölümü sınavlarını kazanarak kompozisyon eğitimine başladı. 1978 yılında gitar bölümü açılınca bu bölümde de eğitim gördü. Bu dönemde Carlo Domeniconi, Cengiz Tanç, İlhan Usmanbaş, Cemal Reşit Rey ve Ertan Birol ile çalıştı. 1982 de Armoni-Kontrapunt, 1984 yılında da Gitar bölümlerinden mezun oldu.

Sökmen, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında klasik gitar bölümünü başlattı. Aynı kurumda sanatta yeterlilik unvanını aldı. 1989 yılında Leo Brouwer’ın İstanbul’da düzenlediği masterclass’a aktif olarak katılarak hocasının övgülerini aldı.

Eğitimciliğinin yanı sıra caz müziği ile de ilgilenerek Passiflora adlı grubuyla konserler vermektedir. Aynı zamanda diğer müzik türlerinde de birçok sanatçının sahne ve albüm çalışmalarında da yer almıştır. Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında sanatçı öğretim elemanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Turkey’s Erdem Sokmen is undoubtedly one its best guitarists . He is an accomplished teacher as well as a frequent performer. He began guitar lessons with Raffi Arslanian in Istanbul, 1957 and theory and harmony lessons with Okan Demiris. At this time he was accepted into the composition department of Mimar Sinan State Conservatoire. In 1978, he was one of the first students of the newly opened guitar department at the Mimar Sinan. Here, he studied with the likes of Carlo Domeniconi, Genghis Tanç, Ilhan Usmanbas, Cemal Resit Rey and Ertan Birol .Erdem graduated from here in 1984.

In 1986 Erdem founded the classical guitar department at Istanbul University State Conservatory. 1989 he participated in masterclasses held in Istanbul by Leo Brouwer and received high praise from the master. Erdem also performs jazz, and performs frequently with his band Passiflora. He has performed in many other bands, and contributed to countless albums.

 

Hasan Meten

Hasan Meten, 1983 yılında İstanbul’da doğdu. Müzik hayatına 13 yaşında klasik gitar eğitimiyle başladı.

2000-2004  yılları arasında Ozan Akyatan’la klasik gitar çalışmalarını sürdüren Hasan Meten, 2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları bölümüne girdi. Bu bölümü Bülent Ergüden ve Muzaffer Çorlu ile solo ve oda müziği çalışmaları yaparak 2011 yılında tamamladı.

Çeşitli üniversite şenlikleri, sergi açılışları, 2004 YTÜ Gitar Günleri, 2005 Bilkent Türkiye Gitar Buluşması, 2007 ve 2009 YTÜ Gitar Günleri ve 2009 Mimari Tasarım Eğitimi “Bütünleşme” etkinliklerinde sahne aldı. 2010 yılında 18. Koblenz Uluslararası Gitar Festivali’nde aktif katılımcı oldu ve Lorenzo Micheli, Lucio Matarazzo ve Michael Lewin ile çalışma fırsatı buldu. 2011 ve 2012 Bilkent Türkiye Gitar Buluşmasında sahne aldı. 2013 yılında M.S.G.S.Ü. Piyano, Arp ve Gitar Bölümü, Klasik Gitar Anasanat Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı.

2012 yılında Bilkent Konser Salonu’nda canlı kaydedilen ‘Gitarla Buluşma – Türk Bestecileri ve icracıları’ albümünde Koray Sazlı eserlerini icra etmiştir.

Farklı müzik dallarından, çeşitli sanatçıların albüm ve sahne çalışmalarında yer alan Hasan  Meten, son yıllarda Güney Amerika ve Caz müziğine yoğunlaşmıştır.

Hasan Meten was born in Istanbul in 1983 and started his musical education aged 13

Between 2000 and 2004 Hasan worked with Ozan Akyatan. Following this, Hasan entered the Music and Performing Arts department of the Yıldız Technical University. He graduated in 2011 in solo and chamber music, having studied with Bülent Ergüden and Muzaffer Çorlu.

He participated in numerous university festivals, including  the 2004, 2007 and 2009 Yıldız Technical University Guitar Days; the Bilkent Turkey Guitar Encounters in 2005, 2011 and 2012; and the 2009 Design ‘Integration’ Project.  In 2010  he participated in masterclasses at the  18th Koblenz International Guitar Festival with Lorenzo Micheli, Lucio Matarazzo and Michael Lewin

In 2013 he completed his masters programme in guitar performance at Mimar Sinan Fine Arts University.

In 2012 Hasan performed pieces by Koray Sazlı in a live recording performance at the Bilkent Concert Hall. Hasan performs and records in various musical genres and has recently taken a keen interest in Latin and Jazz music.