FIDELIO TRIO

31 Ağustos Cumartesi, 21:15 Antik Taş Ocağı

FIDELIO TRIO

DARRAGH MORGAN (KEMAN/VIOLIN)

ADI TAL (VİYOLONSEL/CELLO)

MARY DULLEA (PİYANO/PIANO)

 

Maurice Ravel: Piano Trio in A minor, M. 67

-Modéré

-Pantoum. Assez vif

-Passacaille. Très large

-Finale. Animé

 

Donnacha Dennehy: Bulb (Fidelio Trio siparişi/commission)

 

Ara/ Interval

 

Franz Schubert: Piano Trio in B flat major D898

-Allegro moderato

-Andante un poco mosso

-Scherzo: Allegro

-Rondo: Allegro vivace – Presto

 

Fidelio Trio

Sunday Times’ın “Virtüöz Fidelio Trio…” diye söz ettiği üçlü, kemancı Darragh Morgan, viyolonselci Adi Tal ve piyanist Mary Dullea’dan oluşuyor.

2016 Royal Philharmonic Society Müzik Ödülleri’ne aday gösterilen Fidelio Trio, piyano üçlüsü türünün en heyacan verici gruplarından biri olarak gösteriliyor.

Dünya sahnelerinde çok geniş bir repertuar seslendiren üçlü, düzenli olarak BBC Radio 3, RTÉ Lyric FM, WNYC, NPR yayınlarında, Sky Arts belgesellerinde yer almaktadır. Yeni eser siparişi konusunda etkileyici bir listesi olan Fidelio Trio, önde gelen çağdaş bestecilere ait yapıtların ilk seslendirilişini yapmakta ve kaydetmektedir.

Londra Southbank Centre’daki ilk konserinden bu yana, Wigmore Hall, Irish Sea at the National Concert Hall, Kings Place gibi salonlarda; Brighton, Cheltenham, St. Magnus, Gregynog, Kilkenny Festival, Queens Belfast Festival ve Huddersfield gibi festivallerde, Dublin, Shanghai, Porto, Paris, Venedik, Floransa, Johannesburg, New York City, Princeton, San Francisco ve Boston gibi şehirlerde sayısız konser vermiştir.

Kayıtları arasında Ravel ve Saint-Saëns (Resonus Classics); Philip Glass Head On; Korngold ve Schoenberg (Verklärte Nachtarr. Steuermann) (Naxos); tüm Michael Nyman Piano Üçlüleri (MN Records) yer almaktadır. NMC, Delphian Records için de Luke Bedford ve Michael Zev Gordon gibi bestecilerin eserlerinden oluşan kayıtlar yapan Fidelio Trio’nun son albümü Fransız Piyanolu Üçlüleri (Resonus),  Gramophone Magazine tarafından Eleştirmenlerin Seçimi olmuştur.

Üçlü, piyanolu üçlü repertuarının genişlemesi amacıyla, İngiltere başta olmak üzere pekçok ülkede yaşayan besteciyle işbirliği içindedir.

St. Patrick’s College Dublin City University, University of Illinois at Champaign-Urbana ve State University of New York, SUNY’nin yerleşik sanatçısı olan Fidelio Trio, düzenli olarak yeni eser siparişi vermekte ve eserlerin ilk seslendirilişini gerçekleştirmektedir. Yakın işbirliği yaptığı besteciler arasında Toshio Hosokawa, Charles Wuorinen, Johannes Maria Staud, Michael Nyman, Gerald Barry, Donnacha Dennehy, Joe Cutler, Evan Ziporyn, Simon Bainbridge, Judith Weir sayılabilir. Nicholas Daniel (obua), Richard Watkins (korno), Joan Rodgers ve Patricia Rozario (soprano), Rachel Roberts (viyola), yazar Alexander McCall Smith ve T.S. Eliot ödüllü şair Sinéad Morrissey ile de farklı projeler gerçekleştirmiştir.

2017-2018 sezonunda ABD, Güney Afrika, Zimbabve ve Çin’de turneler yapan üçlü, aralarında Kilkenny Arts Festival’daki Schubert dizisinin de yer aldığı onlarca konserler vermiştir. Kevin Volans ve Alexander Goehr’a sipariş ettikleri eserler ve Philip Glass’ın iki eserini, Gerald Barry’nin oda müziği eserlerini kaydetti. Chausson, Fauré ve Satie’nin eserlerinden olşan Fransız Piyano Üçlüleri kaydı Resonus Classics tarafından tekrar yayınladı. 2018-2019 sezonunda Beethoven’ın Üçlü Konçertosu’nu İrlanda RTÉ National Symphony Orchestra ile bir çok konserde seslendiren Fidelio Trio, Belvedere House’da her yıl düzenlenen Kış Oda Müziği Festivali’nin Sanat Yönetmenliği’ni yapmaktadır.