GILLES APAP & MYRIAM LAFARGUE

26 Temmuz Çarşamba, 21:15 Taş Ocağı

GILLES APAP & MYRIAM LAFARGUE
Bilet Al

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin yabancısı olmayan sempatik Fransız kemancı Gilles Apap’a tarihi taş ocağındaki açılış konserinde yurttaşı akordeon ustası Myriam Lafargue eşlik edecek.

Konser Programı / Concert Programme

Fritz Kreisler
Preludium and Allegro

Maria Theresia von Paradis
Sicilienne

Traditional music from Bulgaria, France, Ireland and more

Christoph Willibald Gluck
Melodie dell’Orfeo from Orfeo ed Euridice

Franck Angelis
Amalgame

Fritz Kreisler
Liebesleid

Klezmer music

Astor Piazzolla
Escualo

Antonio Vivaldi
Summer – Presto

 

Gilles Apap

Yehudi Menuhin tarafından gerçek bir 21.yüzyıl kemancısı olarak nitelendirilen Gilles Apap, dünyanın her yerinden orkestralara solistlik yapması için davetler almakta ve müziğin tüm türlerini bağdaştırmakta olağanüstü yetenek sahibi bir müzisyen olarak tanınmaktadır. Apap, sadece sınırları aşmakla kalmaz, Amerikan oldtime, İrlanda ve Çingene müziği gibi birbiriyle alakasız tarzları, standart klasik müzik repertuarıyla ustaca sentezlemesiyle dikkat çeker. Cezayir doğumlu Gilles Apap, 1985 yılında saygın Uluslararası Menuhin Yarışmasında Çağdaş Müzik Ödülünü kazanarak büyük kemancı ve eğitmen Menuhin’in dikkatini çekmiş ve yeteneği keşfedilmişti. Apap, daha sonra kendisini Enescu Vakfı’nın Berlin’deki Filarmoni salonunda çalması için davet edecek olan Üstat Menuhin’in sevgisini de bu yolla kazanmıştır. Gilles Apap, ilk topluluğu olan The Transylvanian Mountain Boys ile geleneksel halk ezgileri ve klasik eserleri harmanlayarak eşi görülmemiş yorumlarıyla müzik camiasında bir sarsıntı yarattı; daha sonra ise 2006 yılında Youtube’ta gösterilen “Gilles Apap Plays the Mozart Violin Concert #3”deki özgün kadanslarıyla müzik camiası bir kere daha sarsıldı.

Hailed as a true violinist of the 21st Century by Yehudi Menuhin, Gilles Apap is a classical violinist who is in great demand as a soloist with orchestras around the world. He has also become widely known for his extraordinary ability to integrate a variety of musical genres. Gilles not only crosses boundaries, he unites music with his distinct talent for incorporating styles of music as diverse as American oldtime, Irish, and Gypsy fiddling, with the standards of the classical repertoire. Born in Algeria, Gilles Apap’s talent was recognized by Menuhin in 1985 when he came to the attention of the great violinist and pedagogue by winning the Contemporary Music Prize at the prestigious International Menuhin Competition. He gained the affection of Lord Menuhin, who later invited him to perform in Berlin at the Philharmonie Hall for the Enescu Foundation. With his first ensemble, The Transylvanian Mountain Boys (Sony Classical), Gilles shook the classical music scene with his unparalleled interpretations. Gilles Apap once again shook the classical music community when in 2006 an excerpt appeared on YouTube showing him playing his unique cadenza to a Mozart violin concerto (from the film “Gilles Apap Plays the Mozart Violin Concerto #3”, As a soloist, Gilles has appeared on stage with many different well known orchestra’s around the world.

 

Myriam Lafargue

Myriam, Güneybatı Fransa kökenli bir akordeoncudur. Müziğe 8 yaşında başladı ve Jacques Mornet’le kromatik akordeonu keşfederek mükemmelleştirdi.

Virtüözlüğü ve yeteneği ile ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanarak Avrupa, ABD ve Japonya’da Paul Mauriat, Gilles Apap ve Michel Legrand gibi büyük müzisyenlerle tanışmasını ve kısa süre içinde birlikte çalışmalarının yolunu açtı.

Ardından Paul Mauriat kendisini orkestrasıyla Japonya’da bir dizi konser için davet etti. Petit Journal Montparnasse Operası’nda şarkıcı Jose van Dam’ın triosuna ve 2003 yılında, Paris Bercy’deki Palais Omnisport’ta Amerikalı şarkıcı Ben Harper’a eşlik etti. Çeşitli topluluklarda, çağdaş gruplar(topluluk TM +, Ars Nova, Calliope) ve müzikal tiyatroda (Damdaki kemancı) performans sergiledi.

Myriam Lafargue akordeonuyla Gilles Apap ve The Colours of Invention ile California, Alaska, Oregon, Washington, Brezilya, Kanada, İtalya, Almanya, İsveç, Rusya, ve Avusturalya dahil olmak üzere, dünyanın çeşitli yerlerinde sahneye çıktı. Fransa’da İle de France Festivalinde, Lille’de Mozart Festivalinde, Leon Müzik Festivalinde ve Concertgebouw’un (Amsterdam) prestijli salonlarının yanı sıra Berlin Filarmoni Orkestrasında da yer aldı. Gilles Apap ile ikili olarak da ABD, Kanada, İrlanda, Fransa, İsviçre’de konserler verdi.

Fransa ve ABD’de film müziği ve çizgi filmler için stüdyo kayıtları yapmıştır. Myriam Lafargue’ın kayıtları Apapariz Productions ve Universal etiketi taşımaktadır.Bunların yanı sıra Bordeux CCR’da ders vermektedir .