İLYA İTİN – PIANO

18 Ağustos Cuma, 21:15 Taş Ocağı

İLYA İTİN – PIANO
Bilet Al

Festivalin gediklisi Dünyaca meşhur Rus piyano virtüözü Ilya Itin, 2500 yıllık tarihi Koyunbaba Antik Taş Ocağında klasik müzikseverlerle buluşuyor.

Konser Programı / Concert Programme

Franz Schubert
Sonata in D major D 850

  1. Allegro vivace
  2. Con moto
  3. Scherzo. Allegro vivace
  4. Rondo

ARA / INTERVAL

Sergei Rachmaninov
Sonata in D minor no.1 op 28

  1.    Allegro moderato
  2. Lento
  3. Allegro molto

 

ILYA ITIN

“Itin’in sanatı, gerçekten nazik ve heyecan verici bir sanattır… Onun çalma tekniğindeki dengeli, saf ve büyüleyici renk skalası, sorgulayıcı ve yaratıcı bir aklın otaya koyduğu mükemmel bir tekniğin en seçkin örneğidir.” (Daily Telegraph, Londra)

Dünyanın neresinden olursa olsun izleyicisi, Ilya Itin’in benzersiz sanatı önünde saygıyla eğilir. Japonya ve ABD’de kapalı gişe sahne alan sanatçı, olağanüstü yeteneği, enerjisi, ses kalitesi ve piyanodaki hakimiyeti ile tanınır. Itın’in Princeton resitali, Philadelphia Inquirer tarafından “yılın en iyi on müzikal performansı” arasında gösterildi ve New York Times eleştirmeni ise kendisini “…mükemmel bir resital sunan inanılmaz derecede sezgisel bir piyanist” olarak nitelendirdi. 1996 Leeds Uluslararası Piyano Yarışması’nda Altın Madalya, BBC İzleyici ödülü ve Çağdaş Müzik ödülünü aldığından bu yana Ilya Itin, güçlü müzikal hayal gücünü ve ustalığını geniş bir repertuara d.nüştürerek dünya çapında konserler verdi. BBC TV eleştirmeni Iain Burnside, Itin için şu ifadeyi kullanmıştır: “Telefon rehberini çaldığını duysam, gider dinlerim”.

Ilya Itin, dünyanın en büyük şefleri arasında yer alan Sir Simon Rattle, Neemi Jarvi, Christoph von Dohnanyi, Yakov Kreizberg, Vassily Sinaisky, Valery Polyansky ve Mikhail Pletnev gibi şeflerin yönettiği Cleveland Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Ulusal Senfoni, Londra Filarmoni, Çin Ulusal Senfoni Orkestrası, Hindistan Senfoni Orkestrası; Mexico City Filarmoni ve Rochester Filarmoni gibi orkestralar önünde solist olarak yer almıştır.

ABD, Avrupa ve Asya’daki meslektaşları ve arkadaşlarıyla yaptığı ve büyük .vgü ile karşılanan oda müziği .alışmaları ve yakın zamanda New York’ta Jüpiter Chamber Players ile gerçekleştirdiğiBeethoven Archduke Trio performasını, kemancı Fuminori Maro Shinozaki ile birlikte Tokyo’da sergilediği Brahms’ın tüm Sonatlarının resitali izledi.

İçinde Beethoven’ın “İlkbahar” Sonatı, Brahms’ın Viola Sonatı, Martinu’nun .iftli Keman Sonatı ve Piazzola’nın İlkbahar/Sonbaharının yer aldığı çok sayıda oda müziği kaydını, kemancı Igor Gruppmann ve kemancı/viyolonselci Vesna Gruppmann ile birlikte Buenos Aires’te gerçekleştirdi. Itin, Miami Uluslararası Piyano Festivali’nde efsanevi keman sanatçısı Ida Haendel ile de bir resital kaydetti.

2015-2016 yıllarına rastlayan sanat.ının son kaydı olan Debussy’nin Prelütleri, plak ve yüksek çözünürlüklü formatta yayınlanırken, Rachmaninoff ve Scriabin’in sevilen eserlerinin yer aldığı Temmuz 2015 tarihinde kaydedilen Princeton Resitali ise canlı performansın en üst düzeydeki yüksek tanımlı kaydı olarak piyasaya sunulacak. Itin’in Miami Uluslararası Piyano Festivalinde sergilediği, Rahmaninov’un tüm 24 Prelüdü ve Prokofiev’in 7. ve 8. Sonatlarının da dahil olduğu “Rus Maratonu” konserlerinin DVD’si de bir gün içinde kaydedilmiştir. Diğer kayıtlar arasında Beethoven’ın JDR etiketiyle yayınlanan Jerusalem Camerata Orchestra ile 2. Piyano Kon.ertosu ve VAI Music’ten .ıkan Mussorgsky’nin Bir Sergiden Tabloları ile Prokofiev’in 6. Sonatı yer alıyor.

Ilya Itin ayrıca, Japonya genelinde, Princeton, Miami ve New York’ta düzenli ustalık sınıfları veren ve çok aranılan bir eğitimcidir. Uluslararası yarışmalarda en büyük ödülleri de kazanan öğrencileri, ABD ve Japonya’nın en rekabetçi konservatuarlarında en yüksek seviyedeki ödüllere layık görülmüşlerdir.

Rusya’nın Yekaterinburg kentinde doğan Ilya Itin, piyano çalışmalarına Sverdlovsk üstün zekalı çocuklar Okulunda Natalia Litvinova ile başladı. Daha sonra efsanevi öğretmen Lev Naumov’la çalışan Itin, 1990 yılında Moskova Konservatuarı’ndan en yüksek onur derecesiyle mezun oldu. Konservatuardaki ilk büyük piyano yarışmasında dereceye giren sanatçı, 1990 Rus Ulusal Rachmaninov Yarışması’nda ikinci sırada yer aldı. Kısa süre sonra kazandığı William Kapell Yarışması’ndaki en yüksek onur ödülünü, Casadesus Yarışması’ndaki (günümüzdeki adıCleveland Yarışması) birincilik ve özel Chopin ödülü ve Mozart’ın Bir Eserinin En İyi Performansı, En İyiProkofiev Performansı ve Gina Bachauer Yarışması’nda layık görüldüğü üçüncülük ödülü izledi.

Ilya Itin, Tokyo Musashino Akademisi, Miami Uluslararası Piyano Festivali Akademisi ve Princeton Üniversitesi’ndeki Golandsky Enstitüsü’nde yetenek eğitimi vermekte olup Juilliard Okulu hazırlık ve üniversite sınıfları, Peabody Konservatuarı ve New York Şehir Üniversitesi (CUNY)’deki Yüksek Lisans Programının piyano bölümlerinde de dersler vermiştir. Ilya Itin yaşamını, Japonya’nın Tokyo kentinde ve kendisinin kurduğu özel bir öğretim stüdyosunun da bulunduğu New York’ta sürdürmektedir.