KONRAD RİCHTER – PİYANO

20 Ağustos Pazartesi, 21:15 Antik Taş Ocağı

KONRAD RİCHTER – PİYANO
KONRAD RICHTER

Konrad Richter 1935’te Yukarı Lusatia’da doğdu. Daha 20 gibi genç bir yaşta, kilise müziği için yapılan devlet sınavıyla Detmold Konservatuvarı’ndan mezun olmuştu. Bunu takiben piyano performansı eğitimi aldı.

Konrad Richter uluslararası kariyerine erkenden başladı. Solist, oda müzisyeni ve “Lied” piyanisti olarak en önemli Avrupa müzik merkezlerinde, Japonya’da ve “Salzburg Festivali”, “Wiener Festwochen” ve “Moskova Aralık” gibi büyük müzik festivallerinde misafir oldu. Radyo ve TV için sayısız kayıtların yanı sıra tanınmış plak şirketleri için de kayıt yaptı.

Sanat kariyerine paralel olarak Konrad Richter kariyerini öğretmen olarak yaptı. 1968’de Hamburg Musikhochschule’de profesör olarak atandı. İki yıl sonra, piyano sınıfının yanı sıra şarkıcılar ve piyanistler için Lied yorumunun birinci sınıfını kurduğu Stuttgart Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi, Stuttgart Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’ne davet edildi. Konrad Richter, 2004’e kadar Stuttgart’ta ders verdi.

1986’dan 1990’a kadar Musikhochschule Stuttgart’ın Rektörü olarak Konrad Richter, iki dünya savaşında ve toplama kamplarında öldürülen bestecilerin eserlerinin keşfine ve yayılmasına önemli bir katkı sağlayan “Şiddet Kurbanları” projesini başlattı. Özellikle besteci Viktor Ullmann’ın eserleri ile ilgilendi. Piyano konçertosunun prömiyerini yaptı ve bu çalışmanın kaydı “Alman Plak Ödülü” aldı.