MATHIAS EICK CAZ QUINTET

20 Ağustos Salı, 20:30 Festival Merkezi

MATHIAS EICK CAZ QUINTET

MATHIAS EICK (TROMPET/TRUMPET)

AUDUN ERLIEN (BAS/BASS)

ANDREAS ULVO (PİYANO/PIANO)

HAKON AASE (KEMAN/VIOLIN)

TORSTEIN LOFTHUS (DAVUL/DRUMS)

 

Mathias Eick Quintett

Trompetçi, besteci ve orkestra şefi Mathias Eick (1979) uzun zaman önce dünyanın en önemli caz yeteneklerinden biri olarak adlandırıldı. Ünlü plak şirketi ECM Records’tan çıkan dördüncü albümüyle önemli bir başarıya ulaştı. Daha önceki albümleri ve müzisyenliği, durmaksızın yeni hedeflerin belirlendiği yaşam boyu sürecek bir yolculuk gibiyken, Ravensburg albümüyle eşsiz bir müzikal ifadeye ulaşmış olgun bir sanatçıyı gözler önüne seriyordu.

Eick’e göre, hayatı bir yapbozun parçalarından oluşur. Binlerce yapboz parçası. Kendisi ve kardeşlerine yeniyılda hediye edilen yapboz kasabası Ravensburg’dan gelen yapbozlar gibi.  Bu yapbozlar üzerinde yer alan doğa manzaraları ve yüzlerce farklı motif, aile, çocuklar, arkadaşlar, ebeveynler gibi derin metaforlar olarak müziğine yansımakta, sanatsal ve özel hayatında belirleyici bir rol oynadığını açıkça göstermektedir.

Eick, Uluslararası Caz Festivali’nin Uluslararası Caz Yeteneği Ödülü, Statoil Bursu ve DNB Ödülü gibi pek çok prestijli ödül kazandı. Eğitimini NTNU Trondheim’da tamamladıktan sonra, Trondheim Caz Orkestrası, Chick Corea, Jaga Jazzist, Iro Haarla, Many Katché, Elvira Nikolaisen ve Jacob Young gibi sanatçılarla çalışarak başarılar kazandı. Eick, 2008 yılında The Door isimli ilk solo albümünü ECM’den çıkardı. Albümü önemli toplulukların ve projelerin yer aldığı dünya turları takip etti. Trompetçi, vibrafonist, kontrbas, gitarist veya piyanist olarak 100’den fazla kayıt yaptı.

Ünlü Ravensburg beşlisi, davulcu Torstein Lofthus, basçı Audun Erlien, piyanist Andreas Ulvo ve kemancı Håkon Aase ile birlikte Eick’ten oluşuyor.