MAURICIO VALLINA

Taş Ocağı

MAURICIO VALLINA
Bilet Al

2013 yılında da festivalin konuğu olan Kübalı genç piyano virtüözü Mauricio Vallina, festivalin ‘Taşta’ programında, tarihi taş ocağında klasik müzik severlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

Konser Programı / Concert Programme

“C U B A C L A S I C A” 

Louis Moreau Gottschalk
Souvenir de l’Havane. Grand caprice de concert op. 39
Danza op. 33 

Manuel Saumell
Doce contradanzas
Los chismes de Guanabacoa / La nina bonita
La virtuosa / Ayes del alma / La siempreviva
Los ojos de Pepa / El Somatén / Luisiana / Pero
por qué? / La Caridad / La Linda / La Tedesco 

Ernesto Halfte
Habanera 

Ignacio Cervantes
Doce danzas
Cri-cri / !No bailes mas! / Picotazos
Cortesana / Ilusiones perdidas / Homenaje
Improvisada / Adios a Cuba / La encantadora
Siempre si / Invitacion / Los tres golpes

ARA / INTERVAL

Claude Debussy
Prélude “La puerta del vino” (Habanera) 

Ernesto Lecuona
Cuatro danzas cubanas / A la antigua
Al fin te vi / !No hables mas!
En tres por cuatro

Suite afrocubana
La conga de medianoche / Danza negra
La comparsa / Danza de los nanigos
Danza lucumi / …y la negra bailaba

Tres danzas cubanas / Mis tristezas
Mientras yo com.a, maullaba un gato / La 32 

Gonzalo Roig / Zenaida Manfugas
Contradanza de la zarzuela “Cecilia Valdés”

 

Mauricio Vallina, 2001 yılında Internatıonal EMI Classics’ten çıkardığı ilk EMI Abbey Road CD’si için “Le Monde de la Musique” dergisinin “CHOC” etiketine layık görülmekle beraber Viyana, Londra ve Paris’te büyük övgü topladı. Brüksel’de yaşayan Mauricio Vallina, (1970) ulusal ve uluslararası piyano yarışmalarında en iyi ödülleri kazandı, önde gelen müzisyenler tarafından özgün yeteneği takdirle karşılandı. Valencia (1994) ve Gernika (1996) uluslararası piyano yarışmaları ödül kazandığı yarışmalardan birkaçı; ayrıca Küba ve İspanyol müziğinde en iyi performans için özel ödüllere layık görüldü.

1988 yılında, doğduğu şehir Havana’da “Altın” diplomayla mezun olduktan sonra Moskova “Tchaikovsky” Konservatuvarında (1996’da Güzel Sanatlarda Lisans), Madrid Kraliyet Konservatuvarı ve Como Uluslararası Piyano Vakfında mükemmel sayılan eğitimini tamamladı. Roberto Urbay, Henrietta Mirvis, Irina Plotnikova, Joaquin Soriano, Alicia de Larrocha, Dimitri Bashkirov, Fou Tsong, Zenaida Manfugás ve Martha Argerich’in esaslı rehberlik ve etkileri, sanatçılığına olağanüstü bir boyut kazandırdı.

1998’de Zürich’teki ilk temsili Vallina’nın uluslararası kariyerinde belirleyici bir olaydı. La Roque d’Anthéron, Schleswig-Holstein müzik festivali, Ruhr Piano festivali, Radio France-Montpellier, Sintra, Lugano gibi büyük uluslararası festivallerde performans gösterdi. Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya’da önemli etkinliklerde solist olarak; oda müziğinde verdiği resitallerde ve orkestralarla verdiği konserlerde övgüyle karşılandı.

Mauricio Vallina, ileri gelen orkestralarla birçok tanınmış şefin yönetiminde sahne aldı. Oda müziğinde Polina Leschenko, Gabriela Montero, Geza Hosszu-Legocky, Mark Drobinsky, Renaud Capuçon ve Gautier Capuçon gibi müzisyenlerle sahneyi paylaştı. “Evening Talks”, “Nelson Freire” (bir Brezilya prodüksiyonu) adlı belgesel filmlerde ön plana çıktı, birçok ülkede ikili piyano konserlerinde Martha Argerich ile beraber çaldı; bu konserlerin kimisi, “Lugano Festivalinden Live” 2005, 2007 ve 2009 EMI etiketiyle kaydedildi.