ORAN ETKİN & TIMBALOOLOO ‘Çocuklarla Çocukça’

1 Eylül Cumartesi, 20:30 Festival Merkezi

ORAN ETKİN & TIMBALOOLOO ‘Çocuklarla Çocukça’

Oran Ektin, New York Times müzik eleştirmeni Ben Ratliff tarafından “büyük klarinetçi” ve “mükemmel bir doğaçlamacı” olarak tanımlanmıştır. Öğretmeni olan efsane Yusef Lateef ise “üstün özgünlüğe sahip bir besteci” olarak tanımlar. Oran Etkin aralarında GRAMMY Ödülü kazanan derleme CD’si de dahil olmak üzere birçok al-bum kaydetmiştir.

Etkin’in saksofon, klarinet ve bas-klarinet üzerindeki eşsiz hakimiyeti ve tınısı, dünyayı, kendini ve müziği keşfet-meye açıklığından kaynaklanan bir derinliğe sahiptir.

Irish Times, “Oran Etkin kulakları Batıya Afrika’ya, Uzak Doğu’ya ve Avrupa’ya açık, bir müzisyen olduğunu, yaptığı müziğin sıradan bir karışımdan öte, kendine özgü gerçek bir dünya müziği” olduğunu yazar. Bunun da farklı müzikal geleneklere duyduyğu saygıdan kaynaklandığını ekler.

Oran piyano eğitimine 5, keman eğitimine 8, saksofon eğitimine 9 ve clarinet eğitimine 13 yaşında başlamıştır. 14 yaşında tanınmış saksofoncu George Garzone ile çalışmaya başlamıştır. Daha sonra da Yusef Lateef’in öğrencisi olur. Manhattan School of Music’te Dave Liebman ve Dave Kra-kauer gibi hocalarla klasik klarinet ve kompozisyon çalışmıştır.

Çığır açan bir müzik eğitim sistemi oluşturan Oran Etkin buna Timbalooloo adını vermiştir. Bu metodun popülaritesi kısa sürede artmış ve Harvey Keitel, Naomi Watts, Liev Schreiber, Edie Falco ve Ken Burns gibi ünlü isimler tarafından desteklenmiştir. Bu isimlerin tamamı çocuklarını Oran Etkin’in Timbalooloo Müzik Sınıfları’na kaydettirmişlerdir.