TORD GUSTAVSEN

1 Ağustos Salı, 20:30 Festival merkezi, sahil

TORD GUSTAVSEN
Bilet Al

Bireysellik dürtlüsünü ve yaratıcı etkileşimini akut derecede dinleyici ile birleştiren Tord Gustavsen, hem solist hem de topluluk sanatçısı olarak Kuzeyli ruhunun lirik sesini caz tarihine yazıyor. Norveçli piyanist, Gümüşlük sahilinde vereceği konserde, şiirsel vurgusu ve yıllar boyunca Tord Gustavsen ile arasında gelişen son derece tepkisel etkileşimiyle sanatçının vazgeçilmez partneri haline gelen davulcu Jarle Vespestad ve ülkesinde kendi kuşağının en çok aranan basçılarından biri olan Sigurd Hole ile sahneye çıkacak. Üçlü sahnede kendi dönemsel çalışmalarından oluşan eserlere yer verecek. Başarılı Norveçli sanatçı Gümüşlük sahilinde triosuyla sahne alacak.

 

Tord Gustavsen

Norveç’ten dünyaya açılan yenilikçi tarzıyla dikkat çeken bir müzik dehası. Trio ve quartetleriyle hatta alternatif gruplarıyla ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya ve kendi toprakları olan Norveç’te yoğun bir tur gerçekleştiren Tord Gustavsen, ayrıca Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde önemli festivallerde yer aldı. Gustavsen, bir session müzisyeni olarak birçok kayıtta da yer almış ve meslektaşlarının albümlerine konuk olmuş bir sanatçı olarak dikkat çekti.

Tord Gustavsen Quartet tarafından ECM Records’dan yayınlanan 2014 albümü, Norveçli piyanist ve besteci Gustavsen’in bu albüm öncesinde çıkardığı klasik piyano-bas-davuldan oluşan trio ve quartet hatta büyük orkestra formatında yaptığı çalışmaların bir anlamda evrilmesi oldu. 2016’da Tord Gustavsen, bir önceki yıl festivalin de konuğu olan Afganistan-Alman asıllı şarkıcı Simin Tander ile alternatif bir ‘trio’ albümü yayınladı. Bu kapsamda ikili, eski Norveç ilahilerini Sufi şiirleriyle yeniden yorumlayıp, muhteşem güzel bir dil olarak ifade ettikleri Pashto diline tercüme etti. Gustavsen ve Simin Tander, “What Was Said” isimli albümle, 2016 Vinterjazz ve Norveç’teki 2016 Vossajazz’da da performans sergilediler. Tander’le ortaya çıkan çalışma, pek çok insanı, Gustavsen’in ilk albümünde o çok sevdikleri açık, izlenimci armonik manzaranın izlerini ve net bir ilahi ve meditasyon hissi veren “Nordik Blues”un paradoksal full-sounding basitliğini yeniden kucakladığı fikrinde buluşturdu.