GFA Keman Masterclass

28 TEMMUZ - 2 AĞUSTOS 2020

SVIATOSLAV MOROZ (Keman) Rusya |
SVIATOSLAV MOROZ

SVIATOSLAV MOROZ

Sviatoslav Moroz, Moskova’da müzisyen bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur.
Ailenin tüm bireyleri müzik yetenekleriyle ünlüydüler. Anisim Berlin, Sviatoslav’ın büyük babası, Leopold Auer’in öğrencisiydi. Sviatoslav’ın büyük annesi L. Burakinskaya da kemancıydı; Almanya’da, Alman besteci Felix Mendelssohn’un öğrencisi ve ünlü besteciler Johannes Brahms ve Giuseppi Verdi arkadaşı Joseph Joachim ile beraber çalışmıştır. Moroz’un annesi Prof. Natalia Gutman dünyaca ünlü bir çelisttir.

Moroz, keman çalmaya beş yaşında başladı. Boris Kuznetsov ve David Oistrakh’un öğrencisi efsane kemancı Oleg Kagan ile çalıştığı Moskova Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Oleg Kagan, Sviatoslav’ın kemanda olağanüstü bir uzman olmasına yardımcı oldu. Ardından, Sviatoslav, Paris Konservatuvarı’nda Gerard Poulet’in de eğitmenliğinde çalıştı. Moroz, nadir bulunan Gagliano kemanı çalıyor. Oleg Kagan (keman) ve Natalia Gutman (viyolonsel) gibi dünyaca ünlü sanatçılarla beraber sahne almıştır.
Yuri Bashmet, Eduard Brunner, Kim Kashkashian, Victor Tretiakov, ve Elisso Wirssaladze gibi ünlü müzisyenlerle de birlikte olmuştur.

Sviatoslav Moroz, Carnegie Hall (New York), Espace Pierre Cardin (Paris), Grand Teatro La Fenice (Venedik) ve Kremlin Palace (Moskova) gibi dünyaca ünlü konser salonlarında sahneye çıkmıştır. Ayrıca, Lincoln Centre’da New York’un Merkin Konser Salonu’nda da bir konser vermiştir.
Berner Senfoni Orkestrası, Constance Senfoni Orkestrası, Isaac Karabtchevsky’nin şefliğinde Sao Paolo Devlet Senfoni Orkestrası (Orquestra Sinfonica do Estado de Sao), Berlin Filarmoni, Varşova Radyo Senfoni (Warsaw Radio Symphony), ve Budapeşte Filarmoni Orkestrası (Bucharest Philharmonic Orchestra) gibi önemli orkestraların eşliğinde solo konserleri olmuştur. Maestro Y. Aranovich ve G. Hertnagel ile birlikte sahne almıştır.

Her sene farklı ülkelerde gerçekleşen uluslararası festivallere davet edilmektedir: Natalia Gutman ve Yuri Bashmet ile beraber sahne aldığı Oleg Kagan Musikfest (Almanya), Sintra Müzik Festivali (Portekiz), Kuhmon Kamarimusikki (Finlandiya), Mallorca Oda Müziği Festivali (İspanya), Portogruaro Müzik Festivali (İtalya) ve Sakharov Festival (Rusya), Beethoven Festival (Long Island) ve Shandelee Müzik Festivali (New York) gibi.

Moroz, Yuri Bashmet’in şefliğindeki Moscow Soloists, Moskova Piyano Dörtlüsü (Moscow Piano Quartet), ve Tchaikovski Piyano Üçlüsü (the Tchaikovski Piano Trio) gibi uluslararası düzeyde tanınmış toplulukların yıllardır tam zamanlı olarak kadrosunda yer almaktadır.

“LiveClassics” ve “Parnassus Records” isiml CD’leri bulunmaktadır.

Moroz’un son kaydı, yakın zamanda Parnassus Records’dan çıkacak, Olga Dyachkovskaya (soprano), Natalia Gutman (viyolonsel) ve Mykola Suk (piyano) olmak üzere beraber çaldıkları Shostakovich’s Seven Romances & Piano Trio No.2, Op. 67’nin canlı performansıdır.

Moroz, onbeş yılı aşkın bir süredir eğitim vermektedir. Rusya, Almanya ve 2000 yılında taşındığı Amerika’da New York ve New Jersey’de ders vermeye devam etmektedir.

Moroz, New York Mohonk Mountain House’ta gerçekleşen Uluslararası Mohonk Müzik Festivali “Dağlardaki Klasik Müzik”in (International Mohonk Music Festival “Classic on the Mountains”) sanat yönetmenidir.