gfa keman masterclass

24 - 29 TEMMUZ 2017

GILLES APAP (Keman) Fransa/Cezayır |
GILLES APAP

GILLES APAP

Yehudi Menuhin tarafından gerçek bir 21.yüzyıl kemancısı olarak nitelendirilen Gilles Apap, dünyanın her yerinden orkestralara solistlik yapması için davetler almakta ve müziğintüm türlerini bağdaştırmakta olağanüstü yetenek sahibi bir müzisyen olarak tanınmaktadır. Apap, sadece sınırları aşmakla kalmaz, Amerikan oldtime, İrlanda ve Çingene müziği gibi birbiriyle alakasız tarzları, standart klasik müzik repertuarıyla ustaca sentezlemesiyle dikkat çeker.

Cezayir doğumlu Gilles Apap, Andr. Robert’dan ilk keman derslerini aldığı Fransa’nın Nis kentinde büyümüştür. Nis ve Lyon konservatuarlarından sonra ABD’ye gidip Curtis Institute of Music’te eğitimine devam etti. Sanatçı, halen Kaliforniya’da yaşamaktadır.

Gilles Apap, 1985 yılında saygın Uluslararası Menuhin Yarışması’nda çağdaş Müzik ödülünü kazanarak büyük kemancı ve eğitmen Menuhin’in dikkatini çekmiş ve yeteneği keşfedilmişti.

Apap, daha sonra kendisini Enescu Vakfı’nın Berlin’deki Filarmoni salonunda çalması için davet edecek olan üstat Menuhin’in sevgisini de bu yolla kazanır. Apap’ın Berlin’deki bu duygu yüklü konseri, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından bir sonraki güne rastlar. Gilles Apap, ilk topluluğu olan The Transylvanian Mountain Boys (Sony Classical) ile geleneksel halk ezgileri ve klasik eserleri harmanlayarak eşi görülmemiş yorumlarıyla müzik camiasında bir sarsıntı yarattı; daha sonra ise 2006 yılında Youtube’ta gösterilen “Gilles Apap Plays the Mozart Violin Concert #3”deki özgün kadanslarıyla müzik camiası bir kere daha sarsıldı.

Gilles Apap, dünyanın sayısız saygın orkestralarıyla sahne aldı. 2000 yılında kurduğu Colors of Invention, seyirciyi büyülemeye halen devam etmekte. Bu sevilen grup dünyanın değişik kıtalarındaki konser salonları ve müzik festivallerinde performanslar sergilemekle kalmayıp sık sık workshop ve masterclassları yönetmek için de davetler almaktadır.

Sanatçı, 2006 yılı sonbaharında İrlandalı kemancı Kevin Burke’nin uluslararası alanda büyük övgüler alan Celtic Fiddle Festivali’nin, ABD’deki turnesine katıldı. Apap, Hint klasik kemancı Dr. L. Subramanian, çingene müzisyen Roby Lakatos, caz kemancısı Didier Lockwood ve Flamenko dansçı Belen Maya gibi isimlerle çalıştı. Gilles Apap, klasik müzik ve halk müziği arasında köprü kurmaya devam etmektedir. Öte yandan Ideale Audience International etiketiyle çıkan Apap Masala DVD belgeseli, dünyanın çeşitli televizyon kanallarında düzenli olarak gösterilmektedir.