gfa piyano masterclass

15 - 25 AĞUSTOS

JEAN-FRANCOIS HEISSER (Piyano) Fransa | ILYA ITIN (Piyano) Rusya | MAURICIO VALLINA (Piyano) Küba | GÜLSİN ONAY (Piyano) Türkiye |
JEAN-FRANCOIS HEISSER

JEAN-FRANCOIS HEISSER

Jean-François Heisser, geniş bir kültürel bilgi ve yorulmak bilmeyen bir entelektüel merakla donanmış, piyanist, şef ve eğitimci olarak öne çıkan kariyeriyle çok yönlü bir sanatçıdır. Fransa’nın Saint-Etienne kentinde doğan Heisser, Vlado Perlemuter, Henriette Puig-Roget ve Maria Curcio’nun öğrencisi ve mirasçısıdır. 1991 yılından 2016 yılına kadar Paris Konservatuarı’nda profesör olarak görev yapan Heisser, yetenekli öğrencileri arasında yer alan Bertrand Chamayou ve Jean-Frédéric Neuburger arasında bir müzikal yakınlık ilişkisi geliştirmiştir. 

Heisser, solist kariyeriyle Poitou-Charentes Orkestrası’nın müzik direktörlüğünü 2001 yılından beri sürdürmekte olup, çeşitli kurumların ve büyük müzik yapımlarının konuk yönetmeni ve aynı zamanda sanat yönetmenliğini de yapmakta. Sanatçının geniş çaplı diskografisinde 40’dan fazla kayıt bulunuyor: Paul Dukas’ın piyano eserlerinin çok beğenilen kayıtlarından (Diapason d’or de l’année ödülüne layık görülmüştür) sonra Erato Records‘la (6 CD’li kutu seti) işbirliği içerisine girdi. Bunları daha sonra Naïve Records (Beethoven, Brahms) ve Praga Records‘la (Weber, Berg, Manoury, Bartok…) yaptığı çalışmalar izledi. Şu sıralarda ise Poitou-Charentes Orchestra, Mirare (de Falla, Wien 1925, Dubois, American Journey) ve Musicales Actes Sud (Albéniz, Mompou) etiketleri ile yayınlanacak kayıtlara odaklanmış durumda. Jean-François Heisser; Janowski, Tilson Thomas, Segerstam, Krivine, Mehta, Plasson, Roth gibi ünlü şeflerin yönetimindeki Londra Senfoni Orkestrası, Orchester Philharmonique de Radio France, Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Paris Orkestrası, Bayerischer Rundfunk, Fransa Ulusal Orkestrası veya Les Siècles gibi çok önemli orkestraların önünde solist olarak sahne aldı.

Sanatçının resitallerinde sıklıkla tercih ettiği repertuarlar arasında Beethoven (Sonatlar, Diabelli Varyasyonları vb.), Brahms, Chopin, İspanyol repertuarı (Albéniz, de Falla, Granados, Mompou) ve doğal olarak geçmişin ve günümüzün büyük Fransız bestecilerinin eserleri öne çıkar. Büyük konçerto performansları ve önemli piyano repertuarlarının yanı sıra 20. yy eserlerinin ve çağdaş yaratıların da önemli bir savunucusudur: Mehta, Janowski veya Segerstam yönetiminde Turangalil-Senfoni ve Olivier Messiaen’ın Des Canyons aux Étoiles’si; Karlheinz Stockhausen’in Klavierstücke, Mantra ve Kontakte adlı yapıtları; ya da Gilbert Amy ve Nguyen Thien Dao’nun Piyano Konçertoları’nı ve ayrıca Philippe Manoury’nin üç büyük eseri: La Ville, Veränderungen pour piano seul ve Terra Ignota for piano and 22 musicians’ı saymak mümkün. Heisser’in yorumdan taviz vermeyen yaklaşımı onu dönemsel piyanoda düzenli icralara yönlendirir, (Weber: The Four Sonatas – Praga Records -, Konzertstück – on Mirare-). Sanatçı, Fançois Xavier Roth ve orkestrası “Les Siecles” yönetimi altında modern piyano (üç Bartok konçertosu) ve dönemsel enstrümanları (Saint-Saëns ve Brahms) değiştirerek performans sergiler.

 

Bir oda müzisyeni olarak Jean-François Heisser’ın, tüm oda müzik repertuarını Ysaye, Lindsay ve Pražak Quartet gibi müzikal partnerleri ile birlikte meydana getirdiğini hatırlatmak tabii ki gereksiz. Bununla birlikte sanatçının, Peter Csaba (Praga’da) ile Bartok sonatları kaydı ise seçkin bir çalışma olarak öne çıkar. Ayrıca, G. Pludermacher, M.J Jude ve J.F Neuburger gibi müzisyenlerle aynı piyanoda dört el performans sergileyen Jean-François Heisser, dört el piyano repertuarının ve iki piyano için yazılmış eserlerin öncü bir savunucusu olarak ortaya çıkmış, The Rite of Spring ya da The Symphonie Fantastique gibi orkestra için yazılmış eserlere iki piyano için cesur ve görkemli transkripsiyonlar yazmıştır.

 

Müzik direktörü olarak 2001’den beri Orchester Poitou-Charentes projesini geliştirmeyi görev edinen Heisser, orkestrayı en iyi Fransız oda topluluklarından biri yapma yolunda sıkı adımlarla ilerlerken, Mirare etiketinin albümlerde kayıt edilmiş eserlerin kanıtladığı gibi Orkestra, Falla’nın El Amor Brujo‘sunun yanı sıra Berg’in Kammerkonzerte‘sinin primitif versiyonunu icra etmekle hem müzikal basın tarafından beğeniyle karşılandı hem de bu eserlerin referans kayıtları olarak övüldü. Ayrıca sanatçının, piyano’dan yönettiği yönetilen Komple Beethoven Konçertolarının bir kaydı 2016’da piyasaya sürüldü. Sanat yönetmeni olarak Editions Actes-Sud ile sürmekte olan ortaklığı Heisser’i, Soirées Musicales d’Arles‘in müzik programını yönetmeye yönlendirirken, 2015 yılından itibaren Festival de l’Orangerie de Sceaux‘un sanatsal danışmanlığı görevini de üstlenmiştir. Ve son olarak, büyük Fransız bestecilerin “tarihsel” icracısı, kendisinin de akıl hocası Vlado Perlemuter’ın anılarını korumak için çalışmalarını sürdüren Jean-François Heisser, aynı zamanda yetenekli genç sanatçıların yetiştiği büyük bir eğitim merkezi olan Uluslararası Maurice Ravel Akademisi’nin Başkanıdır. Sanatçının amacı, böyle müzikal toplantı yerlerine gerçekten uluslararası bir boyut kazandırmak olup, bu projede Eylül 2015’ten beri Palazzetto Bru Zane – Centre de Musique Romantique Française adlı vakıfla birlikte çalışmaktadır.

ILYA ITIN

ILYA ITIN

“Itin’in sanatı, gerçekten nazik ve heyecan verici bir sanattır… Onun çalma tekniğindeki dengeli, saf ve büyüleyici renk skalası, sorgulayıcı ve yaratıcı bir aklın otaya koyduğu mükemmel bir tekniğin en seçkin örneğidir.” (Daily Telegraph, Londra)

Dünyanın neresinden olursa olsun izleyicisi, Ilya Itin’in benzersiz sanatı .nünde saygıyla eğilir. Japonya ve ABD’de kapalı gişe sahne alan sanatçı, olağanüstü yeteneği, enerjisi, ses kalitesi ve piyanodaki hakimiyeti ile tanınır. Itın’in Princeton resitali, Philadelphia Inquirer tarafından “yılın en iyi on müzikal performansı” arasında gösterildi ve New York Times eleştirmeni ise kendisini “…mükemmel bir resital sunan inanılmaz derecede sezgisel bir piyanist” olarak nitelendirdi. 1996 Leeds Uluslararası Piyano Yarışması’nda Altın Madalya, BBC İzleyici ödülü ve Çağdaş Müzik ödülünü aldığından bu yana Ilya Itin, güçlü müzikal hayal gücünü ve ustalığını geniş bir repertuara d.nüştürerek dünya çapında konserler verdi. BBC TV eleştirmeni Iain Burnside, Itin için şu ifadeyi kullanmıştır: “Telefon rehberini çaldığını duysam, gider dinlerim”.

Ilya Itin, dünyanın en büyük şefleri arasında yer alan Sir Simon Rattle, Neemi Jarvi, Christoph von Dohnanyi, Yakov Kreizberg, Vassily Sinaisky, Valery Polyansky ve Mikhail Pletnev gibi şeflerin yönettiği Cleveland Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Ulusal Senfoni, Londra Filarmoni, Çin Ulusal Senfoni Orkestrası, Hindistan Senfoni Orkestrası; Mexico City Filarmoni ve Rochester Filarmoni gibi orkestralar önünde solist olarak yer almıştır.

ABD, Avrupa ve Asya’daki meslektaşları ve arkadaşlarıyla yaptığı ve büyük .vgü ile karşılanan oda müziği .alışmaları ve yakın zamanda New York’ta Jüpiter Chamber Players ile gerçekleştirdiğiBeethoven Archduke Trio performasını, kemancı Fuminori Maro Shinozaki ile birlikte Tokyo’da sergilediği Brahms’ın tüm Sonatlarının resitali izledi.

İçinde Beethoven’ın “İlkbahar” Sonatı, Brahms’ın Viola Sonatı, Martinu’nun .iftli Keman Sonatı ve Piazzola’nın İlkbahar/Sonbaharının yer aldığı çok sayıda oda müziği kaydını, kemancı Igor Gruppmann ve kemancı/viyolonselci Vesna Gruppmann ile birlikte Buenos Aires’te ger.ekleştirdi. Itin, Miami Uluslararası Piyano Festivali’nde efsanevi keman sanatçısı Ida Haendel ile de bir resital kaydetti.

2015-2016 yıllarına rastlayan sanat.ının son kaydı olan Debussy’nin Prelütleri, plak ve yüksek çözünürlüklü formatta yayınlanırken, Rachmaninoff ve Scriabin’in sevilen eserlerinin yer aldığı Temmuz 2015 tarihinde kaydedilen Princeton Resitali ise canlı performansın en üst düzeydeki yüksek tanımlı kaydı olarak piyasaya sunulacak. Itin’in Miami Uluslararası Piyano Festivalinde sergilediği, Rahmaninov’un tüm 24 Prelüdü ve Prokofiev’in 7. ve 8. Sonatlarının da dahil olduğu “Rus Maratonu” konserlerinin DVD’si de bir gün içinde kaydedilmiştir. Diğer kayıtlar arasında Beethoven’ın JDR etiketiyle yayınlanan Jerusalem Camerata Orchestra ile 2. Piyano Kon.ertosu ve VAI Music’ten .ıkan Mussorgsky’nin Bir Sergiden Tabloları ile Prokofiev’in 6. Sonatı yer alıyor.

Ilya Itin ayrıca, Japonya genelinde, Princeton, Miami ve New York’ta düzenli ustalık sınıfları veren ve çok aranılan bir eğitimcidir. Uluslararası yarışmalarda en büyük ödülleri de kazanan öğrencileri, ABD ve Japonya’nın en rekabetçi konservatuarlarında en yüksek seviyedeki ödüllere layık görülmüşlerdir.

Rusya’nın Yekaterinburg kentinde doğan Ilya Itin, piyano çalışmalarına Sverdlovsk üstün Zekalı çocuklar Okulunda Natalia Litvinova ile başladı. Daha sonra efsanevi öğretmen Lev Naumov’la çalışan Itin, 1990 yılında Moskova Konservatuarı’ndan en yüksek onur derecesiyle mezun oldu. Konservatuardaki ilk büyük piyano yarışmasında dereceye giren sanatçı, 1990 Rus Ulusal Rachmaninov Yarışması’nda ikinci sırada yer aldı. Kısa süre sonra kazandığı William Kapell Yarışması’ndaki en yüksek onur ödülünü, Casadesus Yarışması’ndaki (günümüzdeki adıCleveland Yarışması) birincilik ve özel Chopin ödülü ve Mozart’ın Bir Eserinin En İyi Performansı, En İyiProkofiev Performansı ve Gina Bachauer Yarışması’nda layık görüldüğü ü.üncülük ödülü izledi.

Ilya Itin, Tokyo Musashino Akademisi, Miami Uluslararası Piyano Festivali Akademisi ve Princeton Üniversitesi’ndeki Golandsky Enstitüsü’nde yetenek eğitimi vermekte olup Juilliard Okulu hazırlık ve üniversite sınıfları, Peabody Konservatuarı ve New York Şehir Üniversitesi (CUNY)’deki Yüksek Lisans Programının piyano b.lümlerinde de dersler vermiştir. Ilya Itin yaşamını, Japonya’nın Tokyo kentinde ve kendisinin kurduğu özel bir öğretim stüdyosunun da bulunduğu New York’ta sürdürmektedir.

MAURICIO VALLINA

MAURICIO VALLINA

Mauricio Vallina, 2001 yılında Internatıonal EMI Classics’ten çıkardığı ilk EMI Abbey Road CD’si için “Le Monde de la Musique” dergisinin “CHOC” etiketine layık görülmekle beraber Viyana, Londra ve Paris’te büyük övgü topladı. Brüksel’de yaşayan Mauricio Vallina, (1970) ulusal ve uluslararası piyano yarışmalarında en iyi ödülleri kazandı, önde gelen müzisyenler tarafından özgün yeteneği takdirle karşılandı. Valencia (1994) ve Gernika (1996) uluslararası piyano yarışmaları ödül kazandığı yarışmalardan birkaçı; ayrıca Küba ve İspanyol müziğinde en iyi performans için özel ödüllere layık görüldü.

 

1988 yılında, doğduğu şehir Havana’da “Altın” diplomayla mezun olduktan sonra Moskova “Tchaikovsky” Konservatuvarında (1996’da Güzel Sanatlarda Lisans), Madrid Kraliyet Konservatuvarı ve Como Uluslararası Piyano Vakfında mükemmel sayılan eğitimini tamamladı. Roberto Urbay, Henrietta Mirvis, Irina Plotnikova, Joaquin Soriano, Alicia de Larrocha, Dimitri  Bashkirov, Fou Tsong, Zenaida Manfugás ve Martha Argerich’in esaslı rehberlik ve etkileri, sanatçılığına olağanüstü bir boyut kazandırdı.

 

1998’de Zürich’teki ilk temsili Vallina’nın uluslararası kariyerinde belirleyici bir olaydı. La Roque d’Anthéron, Schleswig-Holstein müzik festivali, Ruhr Piano festivali, Radio France-Montpellier, Sintra, Lugano gibi büyük uluslararası festivallerde performans gösterdi. Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya’da önemli etkinliklerde solist olarak; oda müziğinde verdiği resitallerde ve orkestralarla verdiği konserlerde övgüyle karşılandı.

 

Mauricio Vallina, ileri gelen orkestralarla birçok tanınmış şefin yönetiminde sahne aldı. Oda müziğinde Polina Leschenko, Gabriela Montero, Geza Hosszu-Legocky, Mark Drobinsky, Renaud Capuçon ve Gautier Capuçon gibi müzisyenlerle sahneyi paylaştı. “Evening Talks”, “Nelson Freire” (bir Brezilya prodüksiyonu) adlı belgesel filmlerde ön plana çıktı, birçok ülkede ikili piyano konserlerinde Martha Argerich ile beraber çaldı; bu konserlerin kimisi, “Lugano Festivalinden Live” 2005, 2007 ve 2009 EMI etiketiyle kaydedildi.

 

Maurice Vallina, sadece tanınmış piyano repertuvarının klasiklerinde sivrilmekle kalmayıp her zaman programlarına keşfedilmemiş bestelerle çekicilik kazandıran bir sanatçı. Müzik zevki sınır tanımıyor, Bach’tan çağdaşlara kadar geniş bir repertuvar sergileyen Vallina, kimisi kendine adanmış yeni bestelerin prömiyerleriyle de dinleyicisini şaşırtmıştır. Vallina kendi kuşağının en ilginç piyanistlerden biri olarak kabul edilir. Müziğin dramatik yapısının üstün kavrayışı, parlak hafifliği, müthiş dışavurumcu gücü ve büyüleyici bir renk katmanlığı ender müzikal kişiliğini tanımlar. 2008 Ruhr Piyano Festivalinde, yılın bursu için seçildi. Bu tanıtım projesi kapsamında festivalde verdiği solo resitalin, kendi bestesi olan L’Enigma’nın prömiyerini de içeren kaydı yapıldı ve Fonoforum dergisiyle çıktı. Kariyerinin ötesinde bilimsel incelemesi  “Astromusica” alışılmadık öncü projelerde yer alır. 2010 yılından beri Lions Kulübünün “Mozart” Viyana Online Akademisinin executive profesörüdür.

 

GÜLSİN ONAY

GÜLSİN ONAY

“Piyanist sadece olağanüstü teknik ustalığı ile değil, müzikal zekâ ve anlayışın sık rastlanmayan bir bileşimi ile de dinleyiciyi fethediyor. İhtişam, olağanüstü cümleleme, müzikal enerji ve zekâ mükemmel biçimde dengeleniyor.” Göttinger Tagblatt Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 68 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı Dresden Staatskapelle, İngiliz Kraliyet Filarmoni, Philharmonia Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Japon Filarmoni, Münih Radyo Senfoni, Saint Petersburg Filarmoni, Tokyo Senfoni, Varşova Filarmoni, Viyana Senfoni gibi önemli orkestralarla konserler verdi.

Birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Gülsin Onay, 2004 yılında başlayarak kısa sürede dünya genelinde klasik müzik çevrelerinin dikkatini çekmeyi başaran Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır.

Hocası Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Sanatçı, kendisine adanmış olan Saygun’un 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner ve Tabakov’un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun’un yanı sıra Hubert Stuppner 2. Piyano Konçertosunu, Jean-Louis Petit Gemmes ve Muhittin Dürrüoğlu-Demiriz Bosphorus isimli piyano eserlerini sanatçıya ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz Marc-Andre Hamelin Gülsin Onay için Prelude ve Denis Dufour ise Avalanche’ı bestelemiştir.

Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. Ülkemizde CD’leri Lila Müzik etiketiyle yayınlanan sanatçının, özellikle Rachmaninov ve Çaykovski piyano konçertolarını seslendirdiği albümü başta Vladimir Ashkenazy olmak üzere pek çok meslektaşının takdirini kazanmıştır. Gülsin Onay son yıllarda Amerika’da da peş peşe çıkan albümleriyle adından söz ettirmektedir. VAI firması DVD olarak Grieg ve Saint-Saens konçertolarını ve Miami Piyano Festivali resitalini yayınladı. 2011 sonbaharında piyasaya çıkan “Liszt, Haydn & Schubert” CD’si ile birlikte sanatçı Amerika’da artık Dorian Sono Luminus etiketi altında kayıt yapmaktadır. Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Paris Konservatuvarı’nda eğitim gören Gülsin Onay’a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir.