GFA Piyano Masterclass

18 - 30 AĞUSTOS 2020

GÜLSİN ONAY (Piyano) Türkiye | GÖKHAN AYBULUS (Piyano) Türkiye | JEAN MARC LUISADA (Piyano) Fransa |
GÜLSİN ONAY

GÜLSİN ONAY

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçının birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir.

Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Kendisine 2.piyano konçertosunu ithaf eden hocası Saygun’un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. 2004 yılından bu yana, Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.

GÖKHAN AYBULUS

GÖKHAN AYBULUS

Eskişehir doğumlu Gökhan Aybulus, müzik eğitimine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Zöhrab Adıgüzelzade ile başladı. 2000’de Moskova Çaykovski Devlet Konservaturı’nda Naum Shtarkman’ın sınıfına kabul edildi. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini 2006 yılında Naum Shtarkman ile tamamlayan Aybulus, çalışmalarını 2009’da Sergei Dorensky ile aynı okulda doktora düzeyinde tamamladı. Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada dereceler alan sanatçı, Rusya’daki eğitimi süresince Mikhail Voskresensky, Ruvim Ostrovsky, Pavel Nersesian, Nikolai Lugansky, Andrey Pisarev ve Nina Kogan ile çalıştı.

Uluslararası Carniola Müzik Festivali (Slovenya), Bruckner Müzik Festivali (Avusturya), Bella Pais (KKTC) gibi festivallerin yanı sıra Türkiye, Amerika, Rusya, Ukrayna, Slovenya, Avusturya, Almanya, İspanya, İtalya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Azerbaycan ve Çin gibi birçok ülkede konserler verdi. 2012’de Rengim Gökmen’in yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Çin’in Pekin, Xi’an, Guangzhou ve Shenzhen şehirlerinde gerçekleşen ve dört konserden oluşan turnede solist olarak yer aldı. Aybulus, Brucknerhaus, Viyana Konzerthaus, Essen Filarmoni, Çaykovski Konservatuvarı Büyük Salonu, Pekin Ulusal Gösteri Merkezi (NCPA), Xinghai Konser Salonu, Shenzhen Konser Salonu, Maribor Union Hall, Saraybosna Ulusal Tiyatrosu ve Vijećnica, Albert Long Hall, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu gibi dünyanın ve ülkemizin önde gelen salonlarında konserler verdi.

Naum Shtarkman, Nikolay Lugansky, Dora Schwarzberg, Natalia Gutman, Cihat Aşkın, Bülent Evcil, Alexander Buzlov, Roman Simovich ve Alexander Kagan gibi dünyaca ünlü sanatçılarla konserler vererek büyük beğeni topladı.

Aybulus, 2013 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından Sanat Teşvik Ödülü, 2014 yılında Eskişehir Yunus Emre Rotary Kulübü tarafından Meslek Hizmetleri Ödülü ve 2017 yılında 7. Donizetti Klasik Müzik Ödüllerinde “Yılın Piyanisti” ödülüne layık görüldü.

2012 yılında doçentlik unvanını alan Gökhan Aybulus, halen Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Bunun yanında yurtiçi ve yurtdışında solo resitaller ve oda müziği konserleri veren sanatçı, ülkemizdeki ve yurtdışındaki orkestralara solist olarak davet ediliyor.

JEAN MARC LUISADA

JEAN MARC LUISADA

Jean-Marc Luisada, Tunus, Bizerte’de doğmuş bir Fransız piyanisttir.
6 yaşında piyano çalmaya başlamış ve 16 yaşında Paris Konservatuvarı’nda Dominique Merletve Marcel Ciampi (piyano), ve Geneviève Joy-Dutilleux’den (oda müziği) eğitim almıştır.
Ayrıca Nikita Magaloff ve Paul Badura-Skoda’nin öğrencisi olmuştur.
1985 yılında, Varşova’da düzenlenen Uluslararası Chopin Piyano Yarışması’nda (International Chopin Piano Competition) beşincilik ödülünü kazanmıştır.
29 yaşında, Avrupa, Amerika ve Asya’da sahne almış “göze çarpan deha” sanatçı sıfatıyla tanınmıştır.
1998’de RCA Red Seal ile özel bir sözleşme imzalamıştır.
Talich Quartet ile beraber çalışnmış Chopin’in ilk piyano konçertosunun pek duyulmamış oda müziği versiyonu; waltzler ve mazurkaların bulunduğu kayıtları vardır.
Louisada halen École Normale de Musique de Paris-Alfred Cortot’da eğitimine devam etmektedir. Kendini 19. yüzyıldan kalma bir insan olarak adlandıran Louisada, sıklıkla müziğinde geçmişe ve tarihe olan sevgisinden bahseder.