GFA Piyano Masterclass

9 - 20 AĞUSTOS 2020

GÜLSİN ONAY (Piyano) Italya | GÁBOR FARKAS (Piyano) Almanya | JEAN MARC LUISADA (Piyano) Fransa |
GÜLSİN ONAY

GÜLSİN ONAY

Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçının birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir.

Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Kendisine 2.piyano konçertosunu ithaf eden hocası Saygun’un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. 2004 yılından bu yana, Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.

GÁBOR FARKAS

GÁBOR FARKAS

Gabor Farkas, 2014 yılında Zoltan Kocsis mentorluğunda Doktora çalışmalarını (DLA-Doctor Liberalium Artium / Doctor of Liberal Arts) da tamamladığı Budapeşte, Liszt Ferenc Müzik Akademisi’nden (Liszt Ferenc Academy of Music) mezun oldu.

Farkas, Prof. William Grant Nabore’nin de Uluslararası Piyano Akademisi’nde (International Piano Academy, Lake Como) öğrencisi olmuştur.
2009 yılında Weimar’da gerçekleşen 6. Uluslararası Liszt Piyano Yarışması; 2003 yılında Macar Milli Radyosu Piyano Yarışması ve 2000 yılında Baden bei Wien’de (Viyana) Bartók Béla Piyano Yarışmalarını kazanmıştır. 2012 yılında Franz Liszt Ödülü’ne (en mertebeli, en yüksek Macar Devlet Ödülü) layık
görülmüştür. 2015 yılında New York Konser Sanatçıları ve İştirakçileri (Audition of New York Concert Artists Associates) seçmeleri birincisi olarak 2016 yılında ilk kez Carnegie Hall’da sahne aldı.
Dünyanın en prestijli konser salonlarında düzenli olarak sahne almaktadır: Teatro la Fenice, BOZAR, Konzerthaus Berlin, Frankfurt Alte Oper, Vienna Musikverein, Auditorio Nacional de Música Madrid, NCPA Concert Hall Beijing, Seoul Art Center, Oriental Art Center Shanghai, Bunka Kaikan Tokyo, Carnegie Hall, Lincoln Center, Merkin Hall, New York.

Zoltán Kocsis, Ádám Fischer, Olli Mustonen, Philippe Bender, George Tchitchinadze, Olaf Henzold, Kobayashi Ken-Ichiro, Tamás Vásáry, Charles Dutoit gibi tanınmış şefler; ve Weimar Staatskapelle, Erfurt Senfoni Orkestrası, Jena Senfoni Orkestrası gibi orkestralarla, Sinfonia Varsovia, Orkestra Topluluğu Kanazawa, Osaka Century Orkestrası, Vietnam Hanoi Senfoni Orkestrası, Avusturya-Macar Haydn Orkestrası gibi büyük orkestralarla çalıştı. Ayrıca BFO, NFZ, MR Senfoni, MAV Senfoni gibi önemli Macar orkestraları ile de beraber çaldı.

Halen, Budapeşte Liszt Ferenc Müzik Akademisi’nde Profesörlük yapmaktadır; ayrıca düzenli olarak Çin, Tayvan, Güney Kore, Japonya’da da yüksek lisans dersleri vermektedir. Ayrıca Tokyo’da düzenlenen PTNA Uluslararası Piyano Yarışması’nın jüri üyesidir. Farkas, 2017 yılında Japonya’nın saygın okullarından Tokyo Müzik Koleji tarafından “profesör” ünvanı ile onurlandırıldı. Yakın zamanda, yılın en iyiperformansı ünvanı ile Aoyama Müzik Ödülü, Kyoto’da, sanatçıya verildi.

JEAN MARC LUISADA

JEAN MARC LUISADA

Jean-Marc Luisada, Tunus, Bizerte’de doğmuş bir Fransız piyanisttir.
6 yaşında piyano çalmaya başlamış ve 16 yaşında Paris Konservatuvarı’nda Dominique Merletve Marcel Ciampi (piyano), ve Geneviève Joy-Dutilleux’den (oda müziği) eğitim almıştır.
Ayrıca Nikita Magaloff ve Paul Badura-Skoda’nin öğrencisi olmuştur.
1985 yılında, Varşova’da düzenlenen Uluslararası Chopin Piyano Yarışması’nda (International Chopin Piano Competition) beşincilik ödülünü kazanmıştır.
29 yaşında, Avrupa, Amerika ve Asya’da sahne almış “göze çarpan deha” sanatçı sıfatıyla tanınmıştır.
1998’de RCA Red Seal ile özel bir sözleşme imzalamıştır.
Talich Quartet ile beraber çalışnmış Chopin’in ilk piyano konçertosunun pek duyulmamış oda müziği versiyonu; waltzler ve mazurkaların bulunduğu kayıtları vardır.
Louisada halen École Normale de Musique de Paris-Alfred Cortot’da eğitimine devam etmektedir. Kendini 19. yüzyıldan kalma bir insan olarak adlandıran Louisada, sıklıkla müziğinde geçmişe ve tarihe olan sevgisinden bahseder.