GFA Viyolonsel Masterclass

27 TEMMUZ - 1 AĞUSTOS 2020

DMITRY PROKOFIEV (Viyolonsel) Rusya |
DMITRY PROKOFIEV

DMITRY PROKOFIEV

Dmitry Prokofiev, Moskova’da doğdu.
2005 yılında, Moskova Konservatuvarı’nda Profesör Natalia Gutman’ın sınıfından mezun oldu. Rusya, İtalya ve Avusturya’da düzenlenen birçok uluslararası yarışmada kendi yaş grubu dahilinde ödül kazandı. Ayrıca 1998 yılında Polonya’da A. Tansman, 2002 yılında Rusya’da P.Tchaikovsky ve 2008 yılında Hırvatistan’da gerçekleşen A. Yanigro uluslararası müzik yarışmalarında ödül sahibi oldu.

2000 yılından beri, V.Spivakov’un yönettiği Devlet Oda Orkestrası “Moscow
Virtuosi”nin kadrolu sanatçısıdır. 2003’ten itibaren “Moscow Virtuosi” beşlisinin sanatçısıdır.

2008 yılından beri, Tchaikovsky Moskova Devlet Konservatuvarı’nda viyolonsel profesörü olarak çalışmaktadır.
2015 yılından beri, Montenegro Senfoni Orkestrası’nın baş viyolonselistidir.
2016’dan beri, Montenegro Müzik Akademisi’nde viyolonsel dersleri vermektedir.
Prokofiev, 10 yaşından beri konser vermektedir. Sahne deneyimleri Rusya ve dünya genelinde pek çok şehirde verdiği solo resitallerle başlamıştır. Paris’te bulunan Auditorium du Louvre, Prag’taki Rudolfinum gibi
önemli konser salonları ilk deneyimlerini yaşadığı mekanlar arasındadır.
I. Golovchin, M.Gorenstein, V. Spivakov, Yu. Bashmet, A. Rudin, V.Polyansky, L. Nikolayev, R. Liedo (İspanya), S. Vlasov, M. Chorwat (Avusturya), L. Korchmar, A. Skulsky, Z. Muller (Çek Cumhuriyeti), G. Rinkyavichus, A. Zuckermann ve Noam Zur gibi şeflerin yönettiği orkestralar
eşliğinde solo olarak çalmıştır.
Vladimir Ashkenazy Festivali (Finlandiya), Kroeuth’te gerçekleşen bir festivalde (Almanya), Oleg Kagan’ın anısına bir festivalde (Moskova), “Moscow Fall” Festivali’nde, Vyborg Müzik Festivali, “Primavera Classica” (Moskova), Colmar’da bir müzik festivalinde (Fransa), “December Nights” (Moskova), Kotorart Festivali (Montenegro), Kourgan’da Eliso Virsaladze festivalleri ve Telavi (Gürcistan) gibi pek çok uluslararası müzik festivallerinde sahne almıştır.
Vladimir Spivakov Natalia Gutman, Nikolai Lugansky, Jessie Norman, Edward Brunner, Jean Guillou, Natalia Shakhovskaya, Ilya Gringolz, Alexander Kobrin, Mikhail Simonyan, Olga Kern, Eliso Virsaladze, Mikhail Lidsky, Ekaterina Skanavi, Elena Revich, Nikolai Sachenko ve Polina Osetinskaya gibi oda müziğinin önemli sanatçılarıyla beraber çalmıştır.

Prokofiev, ilk CD kaydını (Sonatas for cello and piano by D. Shostakovich and E. Grieg) 16yaşında Moskova Konservatuvarı’ndan Profesör Alexey Nasedkin ile beraber yaptı.
2004 yılında, Alexander Kobrin ile beraber Debussy, Brahms, Schumann, Paganini’nin eserlerinden oluşan bir CD çıkardı.