JAMAL ALIYEV

Jamal Aliyev 1993 yılında doğdu. 2017 yılında dünyaca ünlü BBC Proms Festivali’nde BBC Konser Orkestrası ile birlikte Londra’daki 8 bin kişilik Royal Albert Hall’da ilk defa sahne aldı. Arts Club-Sir Karl Jenkins Müzik Ödülü’nü kazandı ve Genç Klasik Sanatçıları Vakfı’nın (Young Classical Artists Trust) temsili sanatçısı olarak seçildi. Champs Hill mizk yapım şirketinden (Champs Hill Records) çıkan “Russian Matters” isimli ilk CD kaydını piyanist Anna Fedorova ile yaptı ve eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar aldı.

Gelecek programları arasında, Atheneum’da düzenlenen Medici TV’de canlı yayınlanacak George Enescu Festivali kapsamında iki konçerto performansı yer alıyor. Diğer taraftan Sir Karl Jenkins’in kendisine özel yazdığı ve orkestra ile beraber sahne alacağı yeni eserin prömiyerini İngiltere’nin çeşitli festivallerinde yapacak. Diğer projeleri arasında Classic FM, Warner Classics ve Fazıl Say ile beraber Avusturya’da çıkartacağı ve “Four Cities” sonatının da yer alacağı bir albüm çalışması var.

Aliyev, Avrupa’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde pek çok festival ve önemli konser salonlarında sahne aldı. Bunlar arasında göze çarpanlar; Filarmoni Orkestrası ile beraber Londra’da Royal Festival Salonu’nda; Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Türkiye’de; Venezuela’da El Sistema Senfoni ile; Hollanda’da Kennemer Jeugd Orkestrası ile; İngiltere’de Kuzey Kraliyet Senfoni Orkestrası (Royal Northern Sinfonia) ile gerçekleştirdiği performslarıdır. Bunların yanı sıra ilk solo performansları; İstanbul Senfoni, London Mozart Players ve Royal Albert Salonu’nda gerçekleşen Birmingham Senfoni Orkestrası gibi. Ayrıca her sene milyonlarca insanın izlediği Classic FM World of Fame 2019 konserinde de sahne almıştır.

Başarılı bir oda müzisyeni olarak Jamal Aliyev’in son yıllarda dikkat çeken diğer performansları TIM Maslak Gösteri Merkezi ve Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Fazıl Say ile beraber sahne aldığı resital; Menuhin, Kronberg, Enescu ve Gower Festivalleri’nde gerçekleştirdiği resitaller; Atheneum (Bükreş), Yasak Şehir Konser Salonu (Pekin), Rachmaninov Salonu (Moskova), Sanat Parlamento Binası (Singapur) ve Cumhurbaşkanlığı Konser Salonu (Türkiye) gibi mekanlarda verdiği konserler de yer almaktadır.

Eğitimi süresince, Jamal Aliyev pek çok ödüle layık görüldü: Prens Hazretleri Edward (His Royal Highness Prince Edward) tarafından düzenlenen Uluslararası Windsor Yarışması (Windsor International Competition) (2019) ikincilik ödülü ve izleyici ödülü; Müzisyenler Şirketi Prens Ödülü (Musicians’ Company Prince’s Prize)(2017) ve Eastbourne (2016), Croydon (2015), Bromsgrove (2015), Muriel Taylor (2014) ve V. Antonio Janigro Uluslararası Yarışmaları’nda (V. Antonio Janigro International Competitions) (2004) birincilik ödülü. Ayrıca 2016 yılında Romanya’da Kronberg Akademi Ödülü’ne; Fransa’da da Pablo Casals Yarışması’nda (Pablo Casals Competition) mansiyon ödülüne layık görüldü.

Aliyev, Londra Beares Uluslararası Keman Topluluğu hamisi tarafından cömert bir ödünç olan Giovanni Battista Gabrielli (1756) marka çello çalmaktadır.