GFA Keman Masterclass

14 - 18 Ağustos

REBEKKA HARTMANN (Keman) Almanya |
REBEKKA HARTMANN

REBEKKA HARTMANN

Rebekka Hartmann
ENG BIO

Rebekka Hartmann was born in Munich in 1981. At the age of 5 she started playing the violin with the Suzuki-pedagogue Helge Thelen. She studied in Munich with Prof. Andreas Reiner and in Los Angeles with Prof. Alice Schoenfeld. After attending international master classes for example with Rainer Kussmaul and in cooperation with Josef Kröner she gained impetus and developed her skills.

Rebekka Hartmann is the winner of several national and international awards, for example the International Henri Marteau Violin Competition in Lichtenberg (2005), the international music contest „Pacem in Terris“, Bayreuth (2004) and the „Jascha Heifetz Scholarship“, USA (2002).

Her international concert activities brought her together with conductors such as Christoph Eschenbach, Justus Frantz, Salvador Mas Conde, Esa Pekka Salonen, Jukka Pekka Saraste and Enoch zu Guttenberg.

Her solo performances take place in diverse countries and continents such as Switzerland, Great Britain, Austria, Asia and the US. She also plays at renowned festivals like the Schleswig-Holstein Music Festival and the Weilburger Schlosskonzerte. The violinist enchants her audience and musical publications with her performances with famous orchestras like the Bamberg Symphony Orchestra, the Aachen Symphony Orchestra, the Württemberg Chamber Orchestra Heilbronn and the German Chamber Orchestra. She is often seen in collaboration with the Orchestra of the Klangverwaltung/Munich and performs Solo- and Duo-recitals.

Her repertoire comprises the complete spectrum of violin literature from early Baroque to contemporary music and new compositions, of which she has also performed some first recordings and world premieres like works for solo violin by Håkan Larsson and Anders Eliasson.

In 2006 the Munich Label “Farao Classics” released her debut CD containing solo works by Johann Sebastian Bach, Paul Hindemith and Bernd Alois Zimmermann.

In 2012 Rebekka Hartmann was awarded the ECHO Classic-Prize in the category „Best solo recording of the year” for her CD „Birth of the Violin“(2011, Solo Musica). The Baroque works of German, Italian and French composers are, except for a few tracks, world premier recordings.

For many years Rebekka Hartmann has shared a profound chamber music friendship with the pianist Margarita Oganesjan. The duo Hartmann-Oganesjan plays concerts all over the world. In April 2015 the label “Farao Classics” released the CD „Views from Ararat“, where the two musicians combine the works of Armenian and Turkish composers. Their artistic concept has resulted in an album that makes a strong musical statement about the frozen political conflict at the foot of the biblical mountain.

Another CD recording was released in May 2015 by Musiques Suisses in cooperation with Schweizer Radio. It includes the complete works of Paul Juon for the exceptional instrumentation of two violins and piano.

Her latest CD, consisting of violin concertos by G.Tartini, J.Haydn and F.Mendelssohn-Bartholdy with the Salzburg Chamber Soloists conducted by Lavard Skou Larsen, will be released by Solo Musica in September 2018. This CD was nominated for the ICMA 2019.

Rebekka Hartmann performs on an Antonio Stradivarius violin from 1675.
TR

1981 Münih doğumlu Rebekka Hartmann, 5 yaşında, Suzuki metodunu benimseyen Helge Thelen ile keman eğitimine başladı. Münih’te Prof. Andreas Reiner, Los Angeles’ta Prof. Alice Schoenfeld ile çalıştı. Bir yandan birçok uluslararası ustalık sınıflarına katılarak, Rainer Kussmaul’unki gibi ve bir yandan da Josef Kröner ile birlikte çalışarak performansında hız kazandı ve becerilerini geliştirdi.

Rebekka Hartmann, birçok ulusal ve uluslararası yarışmada ödül sahibi olmuştur: Uluslararası Henri Marteau Keman Yarışması (Lichtenberg, 2005), “Pacem in Terris” Uluslararası Müzik Yarışması (Bayreuth, 2004) ve “Jascha Heifetz Bursu”, (ABD, 2002).

Davet edildiği uluslararası konserler sayesinde Christoph Eschenbach, Justus Frantz, Salvador Mas Conde, Esa Pekka Salonen, Jukka Pekka Saraste ve Enoch zu Guttenberg gibi şeflerle birlikte sahne aldı. / Uluslararası konserler Hartmann’ı, Christoph Eschenbach, Justus Frantz, Salvador Mas Conde, Esa Pekka Salonen, Jukka Pekka Saraste ve Enoch zu Guttenberg gibi şeflerle buluşturdu.

İsviçre, İngiltere, Avusturya, Asya ve Amerika gibi pek çok ülke ve kıtada solo performanslarıyla sahne almıştır. Ayrıca Schleswig-Holstein Müzik Festivali ve Weilburger Schlosskonzerte gibi dünyaca ünlü festivallerde de sahne almıştır. Hartmann, Bamberg Senfoni Orkestrası, Aachen Senfoni Orkestrası, Württemberg Oda Orkestrası Heilbronn ve Alman Oda Orkestrası gibi ünlü orkestralarla yaptığı performanslarla izleyicisini büyülerken müzik eleştirmenlerinden övgüler topluyor. Sık sık Klangverwaltung /Münih Orkestrası ile birlikte solo ve ikili resitalleri oluyor.

Repertuvarı, erken Barok döneminden çağdaş müziğe kadar geniş bir yelpazeden oluşur. Bazı ilk kayıtları ve dünya prömiyerlerini de çalan kemancının repertuvarı, Håkan Larsson ve Anders Eliasson’un solo keman performaslarını da kapsar.

2006 yılında Münih merkezli kayıt şirketi “Farao Classics”ten, Johann Sebastian Bach, Paul Hindemith ve Bernd Alois Zimmermann’ın solo çalışmalarını içeren ilk CD’si çıktı.

Rebekka Hartmann, 2012’de “Birth of the Violin (Kemanın Doğuşu)” (2011, Solo Musica) adlı CD’si ile “Yılın en iyi solo kaydı” kategorisinde ECHO Klasik ödülüne (ECHO Classic-Prize) layık görüldü. Alman, İtalyan ve Fransız bestecilerin Barok eserleri, birkaç parça dışında, dünya prömiyerlerinin kayıtlarıdır.

Rebekka Hartmann uzun yıllar boyunca piyanist Margarita Oganesjan ile oda müziği kardeşliği olmuştur. Hartmann-Oganesjan ikilisi tüm dünyada konserler vermiştir. Nisan 2015’te “Farao Classics” etiketiyle, iki müzisyenin Ermeni ve Türk bestecilerin eserlerini birleştirdiği “Ararat’tan Manzaralar” isimli CD’si çıkmıştır. Sanatsal yaklaşımları/sanatsal kavramları o devasa dağın eteğinde, donmuş bir siyasi çatışmanın güçlü bir müzikal anlatımı olan bir albümle sonuçlanmıştır.

Bir diğer CD kaydı ise Mayıs 2015’te Musiques Suisses tarafından Schweizer Radyo işbirliği ile yayınlandı. İki keman ve piyanonun olağanüstü orkestrasyonuyla Paul Juon’un tüm bestelerini içerir.

Lavard Skou Larsen şefliğinde Salzburg Oda Müziği Solistleri eşliğinde G.Tartini, J.Haydn ve F.Mendelssohn-Bartholdy’nin keman konçertolarını içeren son CD kaydı, Solo Musica’dan 2018 Eylül ayında çıktı. Bu CD, ICMA 2019’a aday gösterilmişti.

Rebekka Hartmann, 1675 yapımı Antonio Stradivarius kemanı kullanmaktadır.